Ogród rodzinny. Przyjaciel

Kino Światowid zaprasza na ostatnie w tym miesiącu spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego im.  Andrzeja Munka. Jutro, w czwartek 25 kwietnia, o godzinie 19:00 projekcja pierwszej odsłony trylogii „Ogród rodzinny. Przyjaciel”.

Dwukrotnie wyróżniony na festiwalu w Berlinie za film „Czeski błąd” – reżyser Jan Hřebejk – zabiera nas w kolejną podróż po rodzinnych Czechach. Tym razem swoją opowieść osadza w okupowanej przez nazistów Pradze.  „Ogród rodzinny. Przyjaciel” to pierwsza część trylogii opowiadającej historię trzech sióstr: Vilmy, Eli i Bedřiški. Zamieszkują razem w pięknym modernistycznym domu na odludziu. Ich mężowie zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych za działalność w ruchu oporu. Vilma, ciężarna żona Jindřicha, po aresztowaniu męża trafia pod opiekę jego najlepszego przyjaciela – lekarza Jiříego. Przyjaciel, wdzięczny kolegom z konspiracji, że nie wydali go, postanawia pomagać samotnym kobietom przez całą wojnę. To on odbiera poród, zapewnia wsparcie nie tylko materialne, ale także duchowe, a ostatecznie zamieszkuje w domu sióstr na stałe. Z czasem między Vilmą i Jiřím budzi się uczucie. Dla córki Jindřicha wesoły wujek staje się namiastką nieobecnego ojca, a dla żony podporą w trudnych chwilach. Jednak tuż po zakończeniu wojny do domu niespodziewanie powraca mąż Vilmy. Po latach nieobecności jest dla domowników obcym człowiekiem, ale postanawia pozostać z rodziną.

Jak potoczą się losy Vilmy i Jindřicha, a być może Vilmy oraz Jiříego? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziecie już jutro w Kinie Światowid!

Zobacz również

Zapisz się do newslettera