Wernisaż wystawy Alfonsa Kułakowskiego

Już w najbliższy czwartek 30 września o godz. 16.30 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, odbędzie się wernisaż prac Alfonsa Kułakowskiego. Wernisaż odbędzie się w ramach wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego. Wstęp wolny. Zapraszamy!  

Alfons Kułakowski urodził się 9 maja 1927 r. w Osiczynie koło Berdyczowa. Dwa lata później z całą rodziną został wywieziony na Syberię. W roku 1944 po tragicznych przeżyciach uciekł i dotarł do Ałma – Aty, gdzie zamieszkał razem ze swoim bratem. W latach 1945 – 1952 studiował malarstwo u Abrama Czerkaskiego i Leonida Leontiewa – profesorów z Akademii w Leningradzie. W 1952 r. odbyła się w Ałma – Acie pierwsza indywidualna wystawa obrazów artysty i w tym samym roku został przyjęty do Związku Artystów Plastyków. Przez wiele lat malował i wystawiał swoje prace w Moskwie, Samarze Ałma – Acie i innych miastach Związku Radzieckiego. Był również głównym malarzem Fundacji Sztuki i rektorem Szkoły Reklamy w Samarze.

Pod koniec lat 90 tych ub. wieku spełniły się marzenia Alfonsa Kułakowskiego: zamieszkał w Polsce w maleńkiej wiosce Witoszewo w woj. warmińsko-mazurskim i otrzymał polskie obywatelstwo. Malował dużo i z wielką radością, brał udział w plenerach i wernisażach swoich wystaw. W Polsce wystawiał swoje prace m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Olsztynie, Nidzicy. W lutym 2009 prezentował swoje prace w Brukseli, w tym czasie spłonął jego dom i około 6 tysięcy obrazów. Niezłomna natura malarza nie tylko pozwoliła mu wrócić do twórczej pracy, ale odzyskać radość życia i malowania. Pod koniec życia zamieszkał w Olsztynie. Zmarł 30 grudnia 2020r. Prace artysty znajdują się w kolekcjach na całym świecie m.in. w Japonii, Korei, Australii, Niemczech i Belgii.

Jak twierdzi prof. Maria Targońska „Obrazy urzekają niezwykłą kolorystyką z poetyckim pięknem. Malowane z natury są mistycznym wspomnieniem z pogranicza snu i jawy. Nasycone fakturą i niepowtarzalnym kolorytem, można w nich odkryć muzykę koloru. Maluje całym sercem, realizując swą duchową wolność malarza”

Na wystawie zostanie zaprezentowanych 19 obrazów olejnych. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 30 września do 31 października br. w godzinach pracy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Zapraszamy!

Termin: 30.09.2021 godz. 16.30

Miejsce: Galeria Sztuki Regionalnej II piętro | Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Zobacz również

Zapisz się do newslettera