„Tu zaszła zmiana” – Elbląg 1990-2020, Elbląg na dużym ekranie

Przed nami trzecie już spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” sezon 2021/22. Poświęcone będzie zmianom, jakie zaszły w naszym mieście i regionie w ostatnim 30-leciu. Zapraszamy 3 listopada na godz. 18.00 do Kina Światowid.

- Seans ten planowaliśmy w zeszłym roku, ale pandemia pokrzyżowała nam szyki. Rok 2020 był jubileuszowym rokiem samorządów lokalnych, stąd temat przemian, jakie zaszły w tym czasie w Elblągu. Musieliśmy jednak odwołać wszystkie spotkania – mówi Juliusz Marek, który od 15 lat prowadzi ten niezwykły projekt.

W maju 1990r. odbyły się pierwsze wolne wybory do samorządów lokalnych. To była prawdziwa rewolucja ustrojowa, bo miastom i gminom oddano prawo do samodzielnego decydowania o kierunkach rozwoju. I choć początkowo nie było łatwo, bo pieniędzy brakowało na wszystko, to dziś właśnie dzięki samorządom i ich skuteczności Polska tak bardzo się odmieniła.

- Seans chciałbym zacząć od projekcji Polskiej Kroniki Filmowej z 1990 roku. Kroniki PKF to nasz skarb, bo nie można ich zmienić i zafałszować, oddają prawdę swoich czasów. Dzięki tej kronice będziemy mogli zobaczyć, a wielu przypomnieć sobie, jak wyglądało życie Polaków w roku 1990, gdy samorządy dopiero startowały. Drugi film, to historia elbląskiego samorządu miejskiego w latach 1990-2010. Film miał mieć dofinansowanie samorządu Elbląga, ale jakoś do tego nie doszło. Uważałem, że mimo to trzeba go zrobić. Są w nim sylwetki wszystkich samorządowych prezydentów Elbląga, w tym nieżyjących już Józefa Gburzyńskiego, Henryka Słoniny i Jerzego Wilka. Są archiwalne nagrania z kolejnych etapów przebudowy i modernizacji miasta. To będzie premierowy pokaz tego filmu. Trzeci film, to najnowsze dzieło telewizji TRUSO.TV – film „Powiat Elbląski” w reżyserii Jacka Żukowskiego. W kinie, na dużym ekranie będzie to prawdziwy rarytas, bo zdjęcia Krzysztofa Paluszyńskiego urzekają swoim pięknem.
 
Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w dużej sali kina Światowid, w środę o g. 18.00. Będzie ono transmitowane na żywo przez telewizję TRUSO.TV, również w Internecie.
 
Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu oraz Klub Przyjaciół Elbląga. Patroni medialni, to Dziennik Elbląski oraz Elbląska Gazeta Internetowa „Portel”. Wstęp wolny. Seans odbywać będzie się w reżimie sanitarnym, a wstęp jest bezpłatny.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera