Życie pisze najlepsze scenariusze

- Bierzemy kamerę i wchodzimy w jakiś świat. On już istnieje, żyją w nim ludzie, panują tam jakieś zasady, więc staramy się tylko to wszystko utrwalić, nadać temu jakiś bieg, tak aby masy mogły dostrzec rzeczywistość – powiedział reżyser Andrzej Mańkowski podczas pierwszej odsłony cyklu pn. „Spotkania z ludźmi kina" w Kinie Światowid.


Spotkanie odbyło się 12 marca w sali kameralnej Kina Światowid. Licznie przybyła publiczność, obejrzała film Po miłość w reżyserii Andrzeja Mańkowskiego. Po filmie była możliwość rozmowy z reżyserem. Gość zdradził m.in. co zainspirowało go do stworzenia wyżej wymienionego filmu oraz nakreślił jego problematykę.

Przez kilka lat zajmowałem się głównie ‘dokumentem’. Zjeździłem Polskę wzdłuż i wszerz, robiąc reportaże i przyglądając się różnym skrajnym ludzkim sytuacjom i ich emocjom. Echa tych podróży i doświadczeń są w scenariuszu – opowiedział reżyser.

Dane są jednoznaczne i nie napawają optymizmem. Co roku zwiększa się liczba przestępstw internetowych, najczęściej ofiarami padają kobiety, jednak wśród oszukanych bywają też mężczyźni. W poszukiwaniu szczęścia i miłości, zdarza się, że zatracamy zdrowy rozsądek i jesteśmy skłonni do podejmowania nierozsądnych i tragicznych w skutkach decyzji.
 - Bo przecież każdy z nas może stać się potencjalną ofiarą przestępstwa internetowego i nie jest to powód do wstydu oraz nie powinien być bagatelizowany – zauważył Andrzej Mańkowski.
 Film Po miłość jest idealnym tego przykładem i pokazuje jak chwila zapomnienia, może zamienić życie człowieka w koszmar…

Problematyka filmu dotyczy oszustw. Jest to już dziś uniwersalny i coraz bardziej zauważalny problem, który dotyczy dużej części społeczeństwa. W momencie kiedy pisałem scenariusz służby jakby nie dostrzegały wagi problemu. Na szczęście dziś jest zdecydowanie lepiej. W mojej codziennej pracy spotykałem się z tym problemem co skłoniło mnie do zebrania takich relacji, które stały się punktem wyjścia do stworzenia filmu. A zaznaczam, tych ludzkich dramatów z którymi się spotkałem jest naprawdę dużo. Nie mówię o dziesiątkach, a o tysiącach kobiet w Polsce oszukanych w najróżniejszy sposób. Co zatrważające większość poszkodowanych nie zgłasza tego nigdzie, wstydzą się, boją się ośmieszenia – relacjonuje reżyser.

Ważne społecznie treści, ciekawy dyskurs i możliwość rozmowy z wartościowymi osobami temu służyć ma cykl pn. „Spotkania z ludźmi kina”, który zadebiutował w minioną sobotę w Kinie Światowid.

O kolejnym spotkaniu w ramach ww. cyklu powiadomimy Państwa z odpowiednim wyprzedzeniem.

Do zobaczenia w Kinie Światowid.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera