Wernisaż Justyny Grabowskiej pt. Świadkowie za nami

Za nami wernisaż wystawy Justyny Grabowskiej pt.Świadkowie. Prezentowane grafiki artystki to podsumowanie, na które złożyły się prace spięte myśleniem o życiu, jego uporze trwania i nieprzewidywalności końca.
 

Justyna Grabowska o wystawie: Świadkowie to podsumowanie, na które złożyły się prace spięte myśleniem o życiu, jego uporze trwania i nieprzewidywalności końca. No human to zestaw prac odnoszących się do czasu antropocenu z – w moim odbiorze – wybitnie destrukcyjną i nieodwracalną działalnością człowieka. Przez szczelinę odnosi się do Zagłady (jest częścią mojej pracy dyplomowej). …I tylko drzewa jest (wymuszonym przez życie) dopełnieniem Linii życia. Całość mojego myślenia i pracy stale krąży wokół istnienia, jego kruchości, niepewności i banalnej łatwości przerwania, a zarazem uporu trwania.

Podczas pracy staję się świadkinią rzeczywistości patrzącą trochę z zewnątrz. Tak jak drzewa są świadkami patrzącymi trochę z zewnątrz. Bo świadkami niemymi. Świadkami, których zeznań prawie nikt nie chce słuchać. Świadkami, którzy trwają mimo wydarzeń, mimo upływu czasu. Świadkami, którzy mogą być opoką. Ale mogą być też jedynie materiałem pod topór, materiałem na ogień. Ja też jestem taką świadkinią. I tyle samo wart jest mój byt. Ale to nie znaczy, że nie powinnam się przyglądać i, że nie powinnam świadczyć. Co robię swoją pracą. A jeżeli moja praca z kimś pozostanie, to nie będzie daremną. Nie będzie jałową.

Dlaczego grafika warsztatowa? Nie wiem. Zawsze była moim marzeniem, jest to moją pasją, jest moją miłością. Wymaga cierpliwości, ciężkiej manualnej pracy, bywa niewdzięczna, ale potrafi też wspaniale odwzajemnić się za uwagę, skupienie i zaangażowanie. Czas spędzony w pracowni jest przeniesieniem się do innego świata. Równoległego. Nieco wyobcowanego. Takiego, w którym jestem tylko ja i one – praca, grafika, warsztat. Świata, który jest niesamowitą symbiozą ciężkiej pracy (tak, fizycznej) oraz swobody ducha i myśli. A jakie są te myśli? Nie są dobre. Nie dotyczą dobrych spraw. Ale niosą nadzieję, że kiedyś je rozwiążemy.

Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia 2022 w godzinach pracy CSE "Światowid" w Elblągu.
 

… a ja?

pracuję na własny rachunek / byłam zatrudniona m.in. w Agorze, Axlu Springerze, Bauerze / byłam i jestem studentką Instytutu Edukacji Artystycznej APS im. Marii Grzegorzewskiej / byłam słuchaczką studium plastycznego / uczyłam się w śródmiejskim ogólniaku / stan majątkowy – mąż, psa, chwilowo jeden jeż, jakaś liczba myszy i citroën / wiek 51 lat

Pliki do pobrania

Zobacz również

Zapisz się do newslettera