Bezpłatne seanse "Proregion" w Kinie Światowid

Kino Światowid zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnego cyklu „Proregion”. Bezpłatne seanse archiwalnych materiałów dotyczących naszego regionu w każdą środę od 6 lipca do 24 sierpnia na sali studyjnej.

 

Cykl „Proregion” stworzony został z myślą o wszystkich miłośnikach historii oraz dla tych, którzy pasjonują się regionalną tematyka. W każdą środę widzowie poprzez krótkie filmy dokumentalne przeniosą się do miejsc niezwykłych dla naszego regionu.

 

6.07  godz. 18:00 "5 opowieści o Warmii": "Mieszkańcy dawni i dzisiejsi" oraz "O Gospodarowaniu" (42 min)

 

„Pięć opowieści o Warmii: Mieszkańcy dawni i dzisiejsi” to cykl filmów zrealizowanych w ramach projektu "Warmio Quo Vadis". Dokumenty miały na celu zaprezentowanie utrwalenie obecnego stanu zachowania dziedzictwa kulturalnego Warmii. Podczas pierwszego spotkania zaprezentujemy następujące odcinki serii:

 

„Pięć opowieści o Warmii: Mieszkańcy dawni i dzisiejsi” to film, w którym prezentowane są m.in. warmińskie dokonania Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego i innych biskupów warmińskich, którzy zapisali się w historii czy Marii Zientary-Malewskiej. W filmie zobaczymy i usłyszymy również Edward Cyfus oraz Izabelę Lewandowską, dzięki którym gwara warmińska została wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, listę najcenniejszych skarbów kultury niematerialnej, które mają być otoczone szczególną troską i dbałością o przekazywanie następnym pokoleniom.

 

Dokument "O gospodarowaniu"  odpowie na takie pytania: Jak wyglądał warmiński gbur, a jak ubierała się jego żona? W jakich strojach przyjmowali gości? Jak wyglądał warmiński dom? Co to "szląbanek"? Jak wyglądało życie na warmińskiej wsi na przełomie wieków? Czy dziś pozostał po tym ślad?

Scenariusz i realizacja: Marta Hajkowicz, zdjęcia: Tomasz Misiuk

Zobacz również

Zapisz się do newslettera