„Czas na gwasz” wystawa malarstwa w „Światowidzie”

Wystawa składa się z prac piętnastu elbląskich twórców, zorganizowanych przez autorkę projektu Alicję Król. Efekt prac będzie można podziwiać już 19 października w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, wernisaż planowany jest na godzinę 18:00. Zapraszamy, wstęp wolny!

Artyści zawodowi i amatorzy podjęli się różnorodnych, bliskich im tematów w celu eksploracji techniki malarstwa gwaszowego. Wspólnym mianownikiem jest także format prac: 100 x 70 cm.
Gwasz, tak jak tempera, jest farbą wodną znaną, ale rzadko używaną w sztuce młodej. Wyróżnia się tym, że ton kolorystyczny odrobinę jaśnieje po wyschnięciu i jest bardziej kryjący od akwareli. Jego charakterystyczną cechę stanowi plakatowa stylistyka. Powstaje ona poprzez naturalne „spłaszczenie” plamy barwnej podczas schnięcia i trudność w tworzeniu miękkich przejść kolorystycznych.
Projekt powstał w ramach przyznanego przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne - Stypendium dla Młodych Twórców”“Promocje 2021”. Głównym celem wystawy jest promocja tej techniki przy wyjściu z założenia, że jeśli nikt teraz w niej nie maluje, to może malować w niej każdy.

- W moim przekonaniu jest to farba dla każdego: łatwa w nauce, wybaczająca błędy, technicznie prosta, przyjemna w malowaniu, przystępna w cenie, pozwalająca na uzyskanie zróżnicowanych efektów estetycznych. Nic tylko malować! :) – mówi Alicja Król.

Wystawa malarstwa ,,Czas na gwasz''
Termin wernisażu: 19.10.2022, godz. 18:00
Miejsce: I piętro, CSE „Światowid” w Elblągu

Wystawa będzie czynna do 8 stycznia 2023 roku, w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu. Wstęp wolny.

Artyści, którzy wzięli udział:
- Agata Dobrowolska
- Agata Marcinkowska-Fedeczko
- Anna Karatkiewicz
- Anna Sokołowska
- Aya Varsha
- Bogdan Kiliński
- Beata Wąsik
- Hanna Utrata
- Kamila Kornacka
- Krzysztof Dobrowolski
- Laura i Lilia Bork
- Luka w Sztuce
- Mateusz Sobolewski
- Wiktoria Ram

 

 

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera