Rytm to jest to! (31.08 - 7.09.2006)

Film ten obejrzało w Niemczech ponad 500 tysięcy widzów. Jest on zdobywcą licznych nagród w tym m.in. Nagrody Niemieckiej Akademii Filmowej (GERMAN FILM AWARD) za najlepszy film dokumentalny oraz najlepszy montaż.

Film przedstawia pierwszy wielki projekt edukacyjny Orkiestry Filharmonii Berlińskiej, pod batutą Sir Simona Rattle'a. Członkowie orkiestry odważyli się wyjść z wieży z kości słoniowej wysokiej kultury i poznać dzielnice marginesu, dla dobra dwustu pięćdziesięciu młodych osób. Ich podopieczni nie znali muzyki klasycznej, ale po żmudnych i emocjonujących przygotowaniach, zatańczyli „Święto wiosny" Strawińskiego. Premiera baletu „Święto wiosny" Igora Strawińskiego w paryskim Theatre des Champs Elysees w 1913 roku, stała się jednym z największych skandali w historii muzyki. 90 lat później, orkiestra Filharmonii Berlińskiej wykorzystała przełomowe dzieło Strawińskiego w wyjątkowo ambitnym dalekosiężnym projekcie edukacyjnym. Pod kierownictwem grupy artystów z orkiestry Filharmonii Berlińskiej, grupa dwustu pięćdziesięciu młodych osób z całego Berlina przez kilka tygodni przygotowywała się intensywnie do wystawienia baletu „Święto wiosny". 28 stycznia 2003 roku rezultat ich wspólnej pracy został zaprezentowany na Arenie w dzielnicy Treptow zachwyconej publiczności liczącej 2500 osób. Oczami trójki młodych bohaterów obserwujemy realizację projektu, jego wzloty i upadki, chwile zwątpienia i entuzjazmu, niepewność i odzyskiwanie wiary w siebie. To pasjonująca podróż przez nowe, niewyobrażalne światy ujawniająca zaskakujące aspekty osobowości bohaterów. Jest to zarazem początek nowej ery, w której orkiestra bez obaw wychodzi zza złotych murów filharmonii, by poznać inne, mroczniejsze regiony społeczeństwa. Warsztaty rejestrowano na czterech ścieżkach, w systemie 6.1 surround. Fragmenty zagrane przez orkiestrę Filharmonii Berlińskiej i ścieżkę dźwiękową filmu nagrano w systemie 5.1 surround. Dźwięk zmiksowany systemem Dolby Digital brzmi jak w sali koncertowej.

Muzyka jest jak powietrze, bez niej się nie da żyć. Film pokazujejej działanie terapeutyczne. To, jak pobudza, a jednocześnieuspakaja. Eliminuje złe emocje, a wyzwala wrażliwość,kreatywność i przede wszystkim zadowolenie. Widziałam natwarzach tej młodzieży spełnienie i gotowość by pofrunąć dalej.Urszula Dudziak

Edukacja to jest za małe słowo, to jest przeistoczenie. Coś niezwyklewartościowego. Siedem plusów za to przedsięwzięcie".Jerzy Maksymiuk

Ta muzyka jest dla wszystkich, nie tylko dla biznesmenóww średnim wieku i ich żon. Sir Simon Rattle

Tytuł oryginalny: Rhytm is it!Produkcja: Niemcy, 2004 [100 min.]Reżyseria: Thomas Grube, Enrique Sanchez LanschObsada: Simon Rattle, Royston Maldoom, Susannah BroughtonOficjalna strona filmu: www.rhythmisit.comCena biletu: 10 złRezerwacja miejsc: 0-55 611-20-68, rezerwacja on-line (kliknij)

Autor: mb

Zobacz również

Zapisz się do newslettera