68. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski | eliminacje w Światowidzie

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza do udziału w eliminacjach rejonowych 68. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Eliminacje odbędą się 10 maja 2023. Zgłoszenia przyjmujemy do 4 maja 2023. Zapraszamy!


Konkurs jest imprezą dla amatorów; zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz dorosłych. Uczestnicy mogą wziąć udział w turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej, wywiedzione ze słowa oraz teatrów jednego aktora. 

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu od lat jest organizatorem eliminacji rejonowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs ma długoletnią historię – jego organizatorem jest działające od ponad 100 lat Towarzystwo Kultury Teatralnej w Warszawie.

W eliminacjach rejonowych mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i dorośli z: Elbląga, Fromborka, Tolkmicka, Młynar, Milejowa, Gronowa Elbląskiego, Markus, Rychlik, Pasłęka, Godkowa, Braniewa, Lelkowa, Płoskini, Wilcząt i Pieniężna. Konkurs rejonowy odbędzie się 10 maja (środa) o godz. 10:00 w CSE „Światowid” w Elblągu w Scena na piętrze.

Rok 2023 jest wyjątkowym rokiem. W 1953 roku narodził się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i dzisiaj świętuje Jubileusz 70.! Chociaż ta edycja ma numer 68. Nie da się przecenić owego cudu pokoleniowego kreującego filozofię sztuki słowa, języka polskiego. Ten cud nazwał poeta Julian Przyboś Wolnym Ruchem Twórczej Mowy! Gdy Konkurs się rodził, słowo było podstawą międzyludzkiej komunikacji, ono opisywało świat, niosło emocje... Dzisiaj nie ma dla niego miejsca w mediach, coraz mniej go nawet w teatrze. Ćwierć wieku temu, jeden z największych Mistrzów Słowa, Zbigniew Zapasiewicz stawiał pesymistyczną diagnozę: myślę, że język powoli będzie ginął... Traktował ją przecież nie jako wyrok, ale jako wyzwanie. Wydaje się oczywiste, że walkę o podstawowe wartości prowadzić trzeba... Naszym losem jest uprawianie tej, być może, donkiszoterii w głębokim przeświadczeniu, że należy tak czynić. Nie tylko dla potrzeb artystycznych, ale po prostu, aby przeżyć. Czy może być bardziej wyraziste przesłanie do uczestników 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego?

A. Turniej recytatorski
- repertuar obejmuje 3 utwory w całości lub fragmentach: 2 utwory poetyckie oraz prozę;
- uczestnik wykonuje prozę i utwór poetycki; łączny czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.

B. Turniej „wywiedzione ze słowa”
- repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów),
- dowolna forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem),
- czas występu nie może przekroczyć 7 minut.

C. Turniej Teatrów Jednego Aktora
- obowiązuje przygotowanie spektaklu na podstawie dowolnego materiału literackiego (do 30 min).

D. Turniej Poezji Śpiewanej
- repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane i 1 recytowany,
- uczestnik wykonuje 2 utwory śpiewane, 1 utwór recytowany; łączny czas występu nie może przekroczyć 10 minut,
- przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę.


Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 4 maja 2023 r.

Regulamin konkursu oraz karty zgłoszeń dostępne są poniżej w artykule, oraz na stronie www.swiatowid.elblag.pl w zakładce Konkursy. Wypełnione i podpisane formularze należy dostarczyć do CSE „Światowid” w Elblągu lub wysłać pocztą elektroniczną na adres e-mail: anna.giziewicz@swiatowid.elblag.pl.

Termin | 10.05.2023 r. (eliminacje rejonowe), godz. 10:00
Miejsce | Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, Scena na piętrze
Więcej informacji |
tel.: 55 611 20 85,
e-mail: anna.giziewicz@swiatowid.elblag.pl

Pliki do pobrania

Zobacz również

Zapisz się do newslettera