3 maja wystawa "Oswoić miasto" będzie nieczynna

Informujemy, że w związku ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja wystawa "Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949” będzie nieczynna 3 maja 2023 roku. Zapraszamy do zwiedzania wystawy już w kolejną środę, 10 maja od godz. 12:00 do 20:00.
Wstęp wolny.

Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan
w latach 1945-1949

Jak wyglądał Elbląg kilka dni po wyzwoleniu, kilka tygodni, kilka miesięcy? Kto i gdzie mieszkał? Jakich sprzętów używał? To pytania, na które starają się odpowiedzieć twórcy multimedialnej wystawy „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-49”. Wystawę można oglądać bezpłatnie w każdą środę od godz. 12:00 do 20:00 w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Zapraszamy również szkoły i grupy zorganizowane.

Wystawa ma charakter multimedialny – do prezentacji zagadnień związanych z powojennymi losami Elbląga, wykorzystane zostały stoły multimedialne, piramidy holograficzne, rzutniki, podłoga multimedialna czy makieta. Można ją zwiedzać w sposób tradycyjny, oglądając i czytając przygotowane materiały lub za pomocą aplikacji.

- Zachęcamy do korzystania z aplikacji za pomocą telefonów komórkowych, szczególnie odwiedzającą nas młodzież, ale nie tylko – mówią organizatorzy. – To zupełnie inny sposób na poznanie ekspozycji, w formie gry i zabawy przekazywana jest konkretna wiedza o Elblągu zaraz po wojnie.

Na wystawie prezentowane są archiwalne fotografie i filmy – kroniki, pokazujące Elbląg przedwojenny i podczas przejścia Armii Czerwonej. Wspomnienia ludzi, którzy znaleźli się w mieście chwilę po wyzwoleniu, sprzęty, których używali elbląscy pionierzy. Jest również mapa, na której odnaleźć można nazwy ulic przedwojennych, z czasów PRL-u i obecne. Wszystko to tworzy klimat wejścia w świat sprzed niemal 80 lat i możliwość przyjrzenia się mu bliżej, dzięki nowej technologii.

Integralną częścią wystawy jest także sala do wirtualnej rzeczywistości.  Za pomocą gogli do VR, można odwiedzić jeden z pierwszych zakładów fotograficznych w powojennym Elblągu i pomóc fotografowi wykonać zdjęcia w zakładzie.

Wystawę można oglądać w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu na II piętrze w każdą środę od godz. 12:00 do 20:00. Wstęp wolny.

Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość ustalenia innego, dogodnego terminu zwiedzania, poprzedzonego wcześniejszą rezerwacją: tel. 55 611 20 69; 55 611 20 84 lub mail: rpd@swiatowid.elblag.pl

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera