Krzysztof Czernicki: Człowiek z kinowej projektorni 📽

Krzysztof Czernicki jest kinooperatorem od ponad 20 lat. Ma za sobą rewolucje w kinooperatorskiej technice. O swoim bogatym doświadczeniu w tym zawodzie opowiedział ostatnio w Dzienniku Bałtyckim.

Nieco ponad dwadzieścia lat temu, gdy przyszedł po raz pierwszy do projektorni elbląskiego Światowida zasady kinowej techniki były niemal takie same jak w latach 70., 80. czy 90. XX wieku. Film nagrany był na taśmie, emitowany z projektorów, których obiektywy przekazywały obraz przez małe okienko wychodzące na ekran sali kinowej. Sprzęt oczywiście był coraz nowocześniejszy, ale zasady pracy pozostawały niemal niezmienione.

Najpierw trzeba było odebrać przesyłkę od dystrybutora - kartony z blaszanymi lub plastikowymi pudełkami w których znajdował się szpule z taśmą filmową. To była paczka ważąca kilkadziesiąt kilogramów, którą bardzo często transportowano koleją” – czytamy we fragmencie artykułu.

Cała rozmowa Tomasza Chudzyńskiego z Krzysztofem Czernickim z Kina Światowid w Elblągu dostępna jest do przeczytania poniżej:

https://dziennikbaltycki.pl/czlowiek-z-kinowej-projektorni-to-on-sprawia-ze-ekran-ozywa/ar/c1-18060711

Dziennik Bałtycki dostępny jest także w wydaniu papierowym.

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera