Życie ukryte w słowach (22-28.09.2006)

Samotny punkt na środku morza, o który codziennie rozbijają się tysiące fal. Platforma wiertnicza, na której, do chwili tragicznego wypadku, pracują tylko mężczyźni. Tajemnicza kobieta z przeszłością (Sarah Polley) trafi tutaj, aby zaopiekować się ociemniałym robotnikiem (Tim Robbins).

Pielęgniarkę i pacjenta połączy uczucie, które odsłoni niejeden sekret. Josef i Hanna poznają wspólnie smak prawdy i kłamstwa, radości i cierpienia. Oto film o 25 milionach fal, hiszpańskim kucharzu (Javier Camara) i gęsi. O miłości, której siła nie zważa na tragiczny los.

Sekrety słówKtoś kiedyś powiedział, że każdy kto posiada życie wewnętrzne, wiedzie już życie podwójne. Słowa, jak ławice ryb, kręcą się po głowie i cisną na usta. Chcą zostać usłyszane. Czasami jednak gubią się po drodze do gardła. To film o słowach, które zbyt długo błąkały się w ciszy (nieporozumieniach, pomyłkach i bólu) i gdy już zaczną się wylewać, nikt nie może ich powstrzymać.

Milczące słowaHanna żyje w ciszy. Nie słyszy, lecz to często okazuje się jej największą bronią przeciwko światu. Dla Josefa rozmowa, pełna ironii i humoru, jest jedynym ratunkiem przed popadnięciem w szaleństwo. Spotkanie i nieuniknione zbliżenie, jakie następuje między pielęgniarką i pacjentem, ukażą nieznaną im dotąd stronę rzeczywistości. Razem posiądą zadziwiająca umiejętność wczuwania się w cudze dylematy - empatię, która pozwoli zburzyć dzielącą ich ścianę ciszy i cynizmu.

„Zachowuj pokorę słowa, niech pamiętają, że świat nie zrodził się ze słów, lecz z bliskości dwóch ciał - jedno łka, drugie śpiewa".Le Thi Diem Thuy

Produkcja: Hiszpania 2005 [116 min.]Reżyseria, scenariusz: Isabel CoixetObsada: Sarah Polley, Tim Robbins, Javier Camara, Gatunek: dramatCena: 12 złRezerwacja: (55) 6112068, rezerwacja (on-line)

Zobacz również

Zapisz się do newslettera