Pan Samochodzik poszukuje skarbu

Ukryłem się za niedużą budką, w której mieściła się kasa biletowa, i widziałem, że Cagliostro wszedł na betonową ostrogę falochronu. Zatrzymał się pod latarnią morską, zapalił papierosa i zdawało się, że zaczął na kogoś oczekiwać...

Oto fragment relacji Pana Samochodzika z jego pobytu we Fromborku. Wyprawę tę można śmiało zaliczyć do jednej z najciekawszych, a zarazem najbardziej niebezpiecznych. Zadaniem pana Tomasza było odnalezienie skarbu, który został ukryty we Fromborku w 1945 roku przez pułkownika SS Gustawa Koeninga. Pan Samochodzik, czyli pan Tomasz - muzealnik i detektyw Ministerstwa Kultury i Sztuki - spędził we Fromborku kilka dni. Tyle czasu zajęło mu rozszyfrowanie mapy i tajemniczego listu zawierającego wskazówki na temat rozmieszczenia schowków ze skarbem. Poszukiwania cały czas utrudniał odwieczny konkurent Pana Samochodzika - Waldemar Batura. Jakby tego było mało, w całą historię wmieszał się tajemniczy jegomość - iluzjonista Cagliostro. Rozwiązanie zagadki wymagało odwagi, sprytu, ale przede wszystkim - przemyślanej strategii działania. Dobry plan to połowa sukcesu.

Usiadłem na ławeczce pod dębem, naprzeciw Kopernikowskiej wieży, i zacząłem pisać w notesie plan swoich przyszłych zajęć...

Całe szczęście Pan Samochodzik mógł liczyć na pomoc harcerzy przebywających w tym czasie we Fromborku. Skaut o pseudonimie Baśka przekazał detektywowi bezcenną wiadomość: na ulicy Starej we Fromborku mieszka staruszek pamiętający czasy wojenne. Może uda się od niego uzyskać jakieś ważne informacje o pułkowniku Koeningu?

Wyjąłem notes i powtarzałem głośno:- Stefan Dąbrowski, ulica Stara...

Jak widać na fotografiach, Drogi Czytelniku, miejsca, o których pisał Pan Samochodzik, istnieją naprawdę. 7 października mamy zamiar wyruszyć do Fromborka na poszukiwanie skarbu oraz miejsc opisanych w powieści. Jeśli chcesz jechać z nami na wycieczkę, przyjdź w niedzielę (24 września) do kina Światowid na projekcję filmu Pan Samochodzik i praskie tajemnice. Seans odbędzie się o godz. 11.00. Przed seansem ogłosimy konkurs. Jego zwycięzcy w nagrodę wyjadą na poszukiwania skarbów do Fromborka. We Fromborku będziemy świetnie się bawić, a także zwiedzać katedrę i planetarium. Wycieczkę zakończymy pysznym obiadem w restauracji, jaką odwiedził też Pan Samochodzik. Dokładny opis przygód Pana Samochodzika znajduje się w książce Zbigniewa Nienackiego: Pan Samochodzik i zagadki Fromborka. Zapraszamy do lektury i wspólnej zabawy!

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja czytelnictwa. Patronem honorowym przedsięwzięcia jest Elbląska Delegatura Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Autor: jr

Zobacz również

Zapisz się do newslettera