Vengo (22-28.09.2006)

Bohaterem tej opowieści o miłości i zemście jest Caco (Antonio Canales). Jest dumnym, przystojnym mężczyzną, głową rodziny. Zajmuje też wysoką pozycję w lokalnej społeczności. Jednak śmierć ukochanej córki niszczy jego dotychczasowe życie.

Caco bez przerwy odwiedza jej grób i płacze nad jej zdjęciem. Całą swą miłość i troskę przelewa na upośledzonego kuzyna bratanka Diego(Orestes Villasan Rodrigez). Ojciec Diego (brat Caco) ukrywa się gdyż zabił członka rodziny Caravaca. Rodzina ta także zajmuje wysoką pozycję społeczną i w związku z zabójstwem szuka sprawiedliwości u Caco. Kiedy jednak ten nie chce zdradzić miejsca pobytu brata rodzina Caravaca zaczyna tracić cierpliwość i grozić, że zabiją Diego. Pomimo swej dumy Caco zdaje sobie szybko sprawę, że trzeba przerwać ten krąg śmierci. Jak jednak osiągnąć to i jednocześnie ochronić wszystkich, których kocha?

Jedną z największych rewelacji tej imprezy [MFF Wenecja 2000] był uświetniający ceremonię zakończenia festiwalu pokaz najnowszego filmu Tony'ego Gatlifa. Ten znany w Polsce ze swego poprzedniego filmu Gadjo Dilo francuski Cygan przygotował tym razem opowieść o swych ziomkach z Andaluzji. Vengo to film o cygańskim honorze, miłości i życiu. Życiu, którego olbrzymią częścią jest muzyka i taniec - prawdziwe, oryginalne flamenco. I to ono nadaje tempo temu wyjątkowo przejmującemu filmowi, w którym zagrał tylko jeden zawodowy aktor - Antonio Perez Dechent. Reszta to prawdziwi Cyganie. Główną rolę gra Antonio Canales, uważany za jednego z najlepszych tancerzy flamenco w Hiszpanii (...). Nie ma w tym filmie udawania, jest wyjątkowo autentyczny. To jeden z rzadkich na tym festiwalu filmów, po którym wręcz nie chciało się wstawać z fotela, a milcząca, zahipnotyzowana publiczność długo ociągała się z wychodzeniem z sali...Tomasz Surdel, "Gazeta Wyborcza", 11.IX.2000

Produkcja: Niemcy/ Hiszpania [90 min.]Reżyseria, scenariusz: Tony GatlifObsada: Antonio Canales, Orestes Villasan, Rodrigues, Antonio Perez DechentMuzyka: TomatitoGatunek: dramat/musicalCena: 12 złStrona internetowa: www.vengo.plRezerwacja: (055) 6112068, (055) 6112076, rezerwacja on-line (kliknij)

Zobacz również

Zapisz się do newslettera