Wystawa unikalnych walorów filatelistycznych w Światowidzie

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie do Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Wernisaż wystawy prywatnej kolekcji  Kazimierza Wosiek  pod tytułem „Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych”. Będzie prezentowany unikalny zbiór znaczków, kopert FDC, kart pocztowych, okazjonalnych stempli i innych artefaktów około filatelistycznych związanych z postacią M. Kopernika, w tym m.in. przedwojenne widokówki.

Jednym z najbardziej znanych Polaków jest Mikołaj Kopernik, najbardziej znany jako astronom, twórca heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego.

Kopernik jest wiecznie żywy w naszej pamięci: wiele terminów naukowych pochodzi od jego nazwiska, został też patronem dziesiątek szkół, co najmniej kilkunastu innych instytucji – głównie badawczych i oświatowych – oraz kilku nagród. Użyczył też nazwy lokalizacjom na Ziemi i w Kosmosie, taksonowi botanicznemu, pierwiastkowi chemicznemu, statkom wodnym i samolotom. Kopernika wielokrotnie upamiętniano przez sztukę – powstały liczne obrazy, kilkanaście pomników rozmieszczonych w kilku krajach, wizerunki na banknotach i monetach, co najmniej dwie powieści, dwa pełnometrażowe filmy fabularne, serial oraz trzy kompozycje muzyczne. Kopernik i jego twórczość stały się tematem całej dziedziny badawczej zwanej kopernikologią.

Wizerunek Kopernika znalazł się także na znaczkach pocztowych i wielu innych walorach filatelistycznych. Na wystawie opracowanej na podstawie prywatnej kolekcji Kazimierza Wosieka znajdują się walory z ponad 80 krajów z całego świata, poczynając od pierwszych polskich znaczków z wizerunkiem Kopernika z 1923 roku, do ostatnich emisji z 2023 roku.

Wystawa opracowana została przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich w Morągu przy współpracy z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Honorowy Patronat nad wystawą „Mikołaj Kopernik na walorach filatelistycznych” objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Organizacja wystawy jest współfinansowana z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach realizacji zadań publicznych Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego w 2023 roku.

 

Data: 28.07.2023 r. (piątek), godz. 17:00,

Miejsce: Hol Główny, CSE „Światowid„ w Elblągu,

Wystawa będzie czynna do 20 sierpnia 2023 r. w godzinach pracy CSE „Światowid” w Elblągu.  

Zapraszamy, wstęp wolny!     

 

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera