SYLWIA FORMELLA | Fotografia | Zapraszamy na wernisaż 19 marca

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza 19 marca o godz. 17:00 na wernisaż wystawy fotografii Sylwii Formelli. Prace będzie można podziwiać na II piętrze Światowida do 21 kwietnia. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Sylwia Formella - gdańszczanka, która od czasu do czasu lubi poczuć się we własnym mieście, jak osoba przyjezdna. Od trzech lat zawodowo związana z Politechniką Gdańską. - Związek ten, jak podkreśla, otworzył w jej życiu przestrzeń i wygenerował czas na rozwijanie pasji, między innymi fotografię. Fotografuje intuicyjnie. Przyciąga ją tajemnica, detal, intrygująca historia... Preferuje „black and white”, lecz nie gardzi kolorem. Sympatyczka Sztuki, przyjaciółka artystów. Lubi oddychać atmosferą sprzyjającą rozwojowi, twórczości, emanującą pozytywną energią. Od kilku lat szczególną uwagę jej obiektywu skupiają na sobie wydarzenia kulturalne: wernisaże, wystawy, kameralne koncerty i spotkania autorskie. Jej fotorelacje – okraszone słowem – pojawiają się w mediach społecznościowych, na profilach zarówno artystów, jak i gdańskich galerii sztuki. W 2023r. wzięła udział w projekcie artystycznym Erazma Wojciecha Felcyna „LUDZIE SZTUKI”, realizowanym w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Fotografowanie art-wydarzeń sprawia jej frajdę. Fotografowanie kobiet i mężczyzn fascynuje. Natomiast architektura i miejskie przestrzenie są sposobem na relaks, kiedy Shinrin-Yoku musi poczekać.

Kilka słów od kuratora wystawy Krzysztofa Cywińskiego:

Pokonać mrok… Czy warto walczyć z mocą niepokonaną? A może podpisać pakt o nieagresji i przyjąć wszystko co oferuje? Gdy na nogach wygodne buty, na głowie typowa czapka z daszkiem nasunięta głęboko na oczy, okutana w obszerny płaszcz z nieodzownym aparatem w dłoni wędruje niezauważona przez swoje ukochane miasto z mrokiem pod ramię… to dla wielu jest to znajoma postać… Sylwia. Ten niespokojny duch prastarego grodu bywa wszędzie, wchodzi na mury, zagląda w zakamarki niczym sprawny kot poszukujący zdobyczy. Dla niej tą zdobyczą jest świetne ujęcie, promień światła pieszczący Neptuna, dyskretny zarys okrętu stojącego na redzie, czy tajemnicze wnętrze zapomnianego pokoju. To wszystko w obiektywie jej aparatu staje się tajemnicą. Fotografie czarno-białe, nie do zdetronizowania elegancja, mistyka dla wrażliwych istot i głębia, którą dostrzegają nieliczni. I tak naprawdę nieważny jest temat, bo dla wytrawnej fotografki, jaką jest Sylwia, wszystko może nim się stać. Przewrócona konewka, rozdarty materiał, fragment muru, schody dotknięte poświatą, detale tak często pomijane, na jej fotografiach nabierają znaczenia, dzieli się z widzem swoją wrażliwością i niebywałym zmysłem obserwacji. Niczym doskonała malarka dyskretnie uchyla drzwi do swoich artystycznych wizji. Przed państwem Księżniczka Mroku, wrażliwa łowczyni światła Sylwia Formella”.

Data: 19.03.2024 r. (wtorek), godz. 17:00,
Miejsce: II piętro, CSE „Światowid” w Elblągu.

Zapraszamy, wstęp wolny!

 

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera