„Perfect Days” w Światowidzie, czyli niezwykła zwykłość

Kino Światowid w Elblągu zaprasza na przedpremierowy pokaz filmu „Perfect Days” Wima Wendersa. W nominowanym do Oscara dziele reżyser oprowadza nas po życiu tokijskiego sprzątacza toalet, dla którego każdy dzień to inne artystyczne doznanie. Pokaz odbędzie się 1 kwietnia o godz. 19:30.

Najnowszy film niemieckiego reżysera nazwać można medytacją nad pięknem zwykłych rzeczy. Główny bohater Hirayama to nieśmiały, cichy mężczyzna prowadzący spokojny tryb życia we współczesnym Tokjo. Jego praca - czyściciel miejskich toalet - z pewnością nie wzbudziłaby powszechnej sympatii. A jednak to właśnie ona staje się centralną osią fabuły. Reżyser pochyla się nad nią i cierpiliwie obserwuje każdą z odwiedzanym toalet. A wszystkie okazują się być unikalne jak obrazy w galerii. Lecz nie o toalety głównie rozchodzi się u Wendersa ani nawet o życie samego Hirayamy. "Perfect days" to przede wszystkim opowieść o "cudzie" zmieniania zwykłego w niezwykłe, prozy życia w poezję. Cudzie, do którego nie trzeba zdolności superbohatera. Wystarczy jedynie przypatrzeć się z uwagą gnającej rzeczywistości, tak jak robi to Hirayama, z pasją uwieczniając świat w fotografii. Fotografie te reżyser zgrabnie wykorzystuje jako przerywniki akcji łączące widza i głównego bohatera ze światami innych.

Wenders z minimalizmem podszedł do opowiedzenia historii zwykłego w swojej niezwykłości człowieka. Na ekranie nie zobaczymy zbyt wielu bohaterów. W postać Hirayamy wcieli się Koji Yakusho nagrodzony za swoją rolę Złotą Palmą w kategorii najlepszy aktor na festiwalu w Cannes. Oprócz niego w rolach głównych pojawią się Arisa Nakano (Niko) oraz Tokio Emoto (Takashi). Film z uznaniem został przyjęty przez krytykę, zdobywając Nagrodę Jury Ekumenicznego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes oraz otrzymując nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

 

Bilety można nabyć:
- online – www.bilet.swiatowid.elblag.pl,
- w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14:30 do 20:30 (lub 15 minut przed pierwszym seansem). W soboty i niedziele od godz. 11:30 do 20:30,
- w biletomacie znajdującym się w holu CSE „Światowid” w Elblągu (płatność kartą) w godz. 8:00-21:00.

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera