Zanurz się w kulturze. REGIONALIA - odkrywaj, twórz, pamiętaj

Już 6 czerwca, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zamieni się w wyjątkowe centrum spotkań podczas wydarzenia pn. REGIONALIA! To niezwykła okazja, by zagłębić się w bogactwo tradycji naszego regionu i uczestniczyć w fascynujących warsztatach prowadzonych przez ekspertów z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" z Elbląga. Impreza odbędzie się w pierwszy czerwcowy czwartek (06.06.) w godzinach od 16:00 do 18:00 w Węgorzewie.


- Wychodzimy w region z inicjatywą, która jest ważna dla nas i mamy nadzieję, że również dla jego mieszkańców – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu – Chcielibyśmy stworzyć zalążek cyfrowego archiwum społecznego naszego województwa dlatego w każdym miejscu, do którego zawitamy, będziemy cyfryzować 3D rodzinne pamiątki i cenne rzeczy przyniesione przez mieszkańców i spisywać ich historię.

W planach mamy wiele atrakcji, które pozwolą odkryć tajemnice dawnych czasów. Przygotujcie się na magiczną podróż w świat sztuki i rzemiosła! Jednym z głównych punktów programu będą warsztaty malowania na szkle. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość odkrycia piękna i głębokiego znaczenia lokalnej tradycji i folkloru, tworząc jednocześnie własne dzieła sztuki na szkle. Inspirując się tradycyjnymi motywami, wzorami i przedmiotami, zgromadzonymi w muzeum, każdy uczestnik będzie mógł wyrazić swoją kreatywność i interpretować dziedzictwo kulturowe Węgorzewa w sposób autentyczny i osobisty. To sztuka, która pozwoli odkryć piękno tradycyjnych motywów i technik. Pod okiem doświadczonych instruktorów każdy będzie mógł stworzyć własne arcydzieło, które będzie piękną pamiątką z tego wyjątkowego dnia. Warsztaty będą prowadzone dla dwóch grup wiekowych - dzieci i młodzieży 8+ oraz dla dorosłych.

Ale to nie koniec! Chcemy także ocalić od zapomnienia pamiątki rodzinne. Dlatego serdecznie zachęcamy Was do przyniesienia swoich skarbów, abyśmy mogli je zdigitalizować. Proces digitalizacji pozwoli zachować ich niepowtarzalny charakter na długie lata, dzięki czemu będą mogły być dostępne dla przyszłych pokoleń. Cyfryzacją zajmie się Regionalna Pracownia Digitalizacji, która od ponad 10 lat działa na rzecz udostępniania i upowszechniania zabytków na stronie www.cyfrowewm.pl.

Sam proces digitalizacji 3D to nic innego jak przekształcenie fizycznych obiektów, takich jak fotografie czy przedmioty, w formę cyfrową. Dzięki temu możemy zachować ich wygląd i historię nawet w przypadku zniszczenia oryginału.

REGIONALIA to nie tylko wydarzenie kulturalne, to także okazja do wspólnego tworzenia historii naszego regionu. Przyjdźcie więc licznie, odkrywajcie, twórzcie, i pamiętajcie.

Udział w warsztatach i digitalizacji jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały.

Zapisy na warsztaty pod nr tel. 605 636 670

Zapisy i informacje na temat digitalizacji: 667 636 211

Regulamin digitalizacji: https://www.cyfrowewm.pl/artykuly/331/regionalia-odkrywaj-tworz-pamietaj/

Organizatorzy: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu oraz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.


Na imprezę zapraszamy 6 czerwca w godz. od 16:00 do 18:00 do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Czekamy na Was!

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera