Na tropie Pana Samochodzika

W sobotę młodzi elblążanie wyruszyli na spotkanie z przygodą do Fromborka. Cel podróży: zwiedzenie miasta, wytropienie Pana Samochodzika oraz odnalezienie tajemniczego skarbu. Plan został zrealizowany w stu procentach!

W wyprawie pn. „Śladami bohaterów Zagadek Fromborka" wzięło udział 40 osób - autorzy najpiękniejszych konkursowych listów do Pana Samochodzika. Po dotarciu na miejsce młodzi nienackofani otrzymali tajemniczy list. Było to wezwanie do poszukiwań bohatera powieści wraz z jego rysopisem i zdjęciem. Tylko Pan Samochodzik posiadał informacje na temat schowku ze skarbem. Od jego wytropienia zależało powodzenie całej wyprawy!Najpierw zwiedziliśmy katedrę.-- Tymi drzwiami Pan Samochodzik wraz z Zosią Walczyk dostał się do katedralnych podziemi, a na tej ławeczce obmyślał plan działania - tłumaczył przewodnik. Słuchacze na bieżąco sprawdzali informacje w treści „Zagadek Fromborka".Wejście na dzwonnicę było okazją do zrobienia pięknych zdjęć. Z wysokości 70 metrów podziwialiśmy piękne krajobrazy (z wyjątkiem osób, które z powodu lęku przestrzeni zadowoliły się obejrzeniem wahadła Foucoulta).Dzięki wizycie w planetarium w samo południe mogliśmy cieszyć się widokiem rozgwieżdżonego nieba. I chyba już wszyscy wiedzą, co to jest planeta oraz na czym polegały rewolucyjne odkrycia Kopernika.Śladami bohaterów powieści dotarliśmy wreszcie do portu. Tu rozegrała się akcja niczym z filmu sensacyjnego. Po przeciwległej stronie falochronu pojawił się nagle Pan Samochodzik! Ruszyliśmy w pogoń! Wystraszony detektyw zaczął uciekać. Sadził duże susy i wnet zmylił pogoń rozkrzyczanych dzieciaków. Podczas ucieczki zgubił jednak plecak, który natychmiast przeszukaliśmy. Znajdowały się w nim listy od uczestników wyprawy (to dowód, że wszystkie dotarły do Pana Samochodzika!) oraz tajemnicza mapa Fromborka z informacją na temat ukrytego skarbu. Mapa doprowadziła nas do pełnej słodyczy skrzyni zakopanej pod drzewem, tuż za posterunkiem fromborskiej policji. Przez cały czas towarzyszyli nam dziennikarze Polskiego Radia Olsztyn oraz TVP 3, dzięki czemu mogliśmy w niedzielę obejrzeć telewizyjną relację z naszej wyprawy!

Zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Promocja czytelnictwa".

Zobacz również

Zapisz się do newslettera