Koncert Renaty Przemyk

Centrum Kultury Światowid zadbało o to, aby październik i listopad nie kojarzyły się elblążanom z jesienną stagnacją i melancholią aplikując im pokaźną dawkę Kultury.

Latem podczas Elbląskich Nocy Teatru i Poezji artyści zaproszeni przez Światowid rozpoczęli walkę z naszą depresją, a w październiku kuracji nastąpił ciąg dalszy. 10 dnia tego miesiąca do spazmów śmiechu doprowadzał wszystkich Kabaret Łowcy.B. Trzy dni później Centrum Kultury zaopiekowało się nastrojem tych, których cechuje nieco inne poczucie humoru niż „panów w sweterkach" i w naszym mieście zagościła Anna Maria Jopek z piosenkami z najnowszej płyty „Niebo". Koncert udał się niezwykle, jak to zwykle bywa na koncertach takich osobowości.

A teraz zbliża się listopad... I znowu pojawiło się zapotrzebowanie na antidotum na melancholię i smutek. Odtrutkę na jesienną słotę Światowid proponuje już 11 listopada o godzinie 19.00. Wtedy to ze swoim koncertem przyjedzie Renata Przemyk, o której mówi się czasem, parafrazując jej piosenkę, że tę „babę zesłał Bóg". W plebiscycie "Polityki" i "Wprost" znalazła się w setce najwybitniejszych artystów minionego stulecia. Większość jej płyt uzyskało status złotych, wielokrotnie były nominowane i nagradzane, przeważnie za indywidualność artystyczną. Trudno jednoznacznie określić twórczość muzyczną Renaty - ani rock, ani piosenka poetycka, ani alternatywa nie określają jej istoty, którą sama artystka nazywa wiecznym poszukiwaniem brzmień, wzruszeń i klimatów do niczego przedtem niepodobnych. Stąd pewnie każda kolejna płyta różni się diametralnie od poprzedniej, choć na każdej nieodmiennie pojawia się akordeon, instrument do którego ma ewidentną słabość, bez względu na mody. W Elblągu, oprócz piosnek dobrze wszystkim znanych, usłyszymy te z najnowszej płyty - „UNIKAT" - krążka wyjątkowego w dyskografii Renaty, stąd też tytuł jaki mu nadała. Jest to opowieść o najistotniejszych emocjach, wewnętrznych przeżyciach, przemyśleniach z perspektywy upływu czasu. Znalazło się tu miejsce na melancholię, zadumę, ale też ironiczny dystans do siebie i świata. Piękne melodie w spokojnych tym razem aranżacjach, których autorką jest sama wokalistka, nie pozwalają na obojętność i skłaniają do refleksji.Renacie podczas koncertu towarzyszyć będą: Maciej INGLOT - akordeon, Błażej Chochorowski - gitara basowa, Jacek Polak- gitary i Krzysztof Pająk - instrumenty klawiszowe. Bilety w cenie 30 zł.

11 listopada Koncert Renaty Przemyk, CKiWM „Światowid w Elblągu, godz. 19.00, cena biletu 30 zł

Autor: em

Zobacz również

Zapisz się do newslettera