"Mój Nikifor" - 9.03.2007

Uroczyste spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Filmowego poprowadzi Grażyna Kowalska-Słomka, założycielka DKF-u.  Widzowie będą mogli zobaczyć jeden z najlepszych polskich filmów: „Mój Nikifor",  który będzie hołdem złożonym znakomitej, a niedawno zmarłej aktorce, Krystynie Feldman.

Podstawą scenariusza była oparta na autentycznych wydarzeniach historia spotkania i przyjaźni Nikifora Krynickiego - samouka, analfabety, zaliczanego do najwybitniejszych malarzy-prymitywistów, z młodszym o dwadzieścia osiem lat Marianem Włosińskim, absolwentem ASP i dekoratorem w krynickim uzdrowisku, który dla Nikifora zrezygnował z własnej kariery i poświęcił spokój rodziny.Główną, tytułową rolę zagrała kobieta, Krystyna Feldman, dotychczas znana z licznych wyrazistych epizodów i ról drugoplanowych. W wieku osiemdziesięciu ośmiu lat, wystąpiła po raz pierwszy w roli pierwszoplanowej. Jej kreacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności i była nagradzana nie tylko na najważniejszych festiwalach w Polsce, ale i na świecie, m.in. w Karlovych Varach, Manili, Kijowie i Valladolid.

Krzysztof Krauze podkreślił, iż Krystyna Feldman po swoim odejściu będzie nadal obecna w jego pamięci. Wielka aktorka i osoba szalenie poważnie traktująca obowiązki. Umiała żartować z samej siebie i losowi groziła palcem, że jeszcze nie pora umierać - dodał. Według reżysera anegdoty na jej temat można by opowiadać godzinami.

godz 19.00cena: 8zł

Autor: Natalia Klonowska

Zobacz również

Zapisz się do newslettera