Ziarno współpracy - odcinek trzeci

W miniony weekend gościliśmy utalentowaną młodzież z Kaliningradu, która wraz z polskimi artystami realizuje projekt pn. Ziarno współpracy. Spotkanie służyło ćwiczeniom warsztatowym. W sobotę młodzież wraz z instruktorami wzięła udział w biegu na orientację oraz plenerowym koncercie melodii europejskich.

Piękna wiosenna pogoda oraz zbliżająca się rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej zainspirowały organizatorów i uczestników zjazdu do wyjątkowych działań. Piątek i niedzielę poświęciliśmy ćwiczeniom warsztatowym. Pod kierunkiem najlepszych ekspertów młodzież doskonaliła swe umiejętności wokalne, instrumentalne, taneczne i plastyczne. Przypomnijmy, że celem warsztatów jest przygotowanie widowiska muzyczno-tanecznego, które zostanie zaprezentowane lokalnej społeczności 23 czerwca bieżącego roku.

Sobota był dniem pełnym niespodzianek. Przed południem młodzi artyści wzięli udział w zajęciach dodatkowych poświęconych najsłynniejszym melodiom europejskim. Melodie te wybrzmiały podczas koncertu w muszli koncertowej w Bażantarni. Na scenie wystąpili zawodowi artyści, uczestnicy projektu z Polski i Rosji, zespół The Rozmish z Kościerzyny oraz zaproszeni goście. Trzystuosobowa publiczność została porwana w muzyczną podróż po Europie. Oprócz klasyki mogliśmy usłyszeć m.in. popularne motywy muzyczne w rock’n’rollowych aranżacjach, żywiołowe flamenco, piosenki francuskie, rosyjskie, a nawet kaszubski folklor!

Kwietniowy zjazd był także okazją do sprawdzenia wiedzy uczestników projektu na temat Unii Europejskiej. Młodzież wzięła więc udział w biegu na orientację pt. „Właściwy kierunek”. Dwie polsko-rosyjskie drużyny („Czerwoni” i „Niebiescy”) po wcześniejszym zorientowaniu mapy przemierzały szlaki Bażantarni, gdzie ukryte były koperty z pytaniami.

Pełen wrażeń dzień podsumowaliśmy ogniskiem z kiełbaskami, bigosem, a przede wszystkim muzyką. Bowiem uczestnicy projektu „Ziarno współpracy” żyją muzyką nie tylko na warsztatach – oni grają, tańczą i śpiewają w każdych okolicznościach, o każdej porze dnia i nocy. Informację tę z pewnością potwierdzą pracownicy hotelu, w którym mamy przyjemność mieszkać w czasie zjazdów ;)  

Projekt "Ziarno współpracy" częściowo finansowany jest przez Unię Europejską - Program Sąsiedztwa Litwa, Polska, Obwód Kaliningradzki Federacji Rosyjskiej.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera