Prawe oko Pana Kleksa, czyli Akademia we Fromborku

Silny wiatr nie pokrzyżował planów wycieczkowych Akademii. Trzydziestu czterech śmiałków w ramach zadania  „Prawe oko Pana Kleksa" wyruszyło do Fromborka. Zgodnie z programem zwiedziliśmy Wzgórze Katedralne i obejrzeliśmy seans w planetarium. Z powodzeniem szukaliśmy ukrytego we Fromborku skarbu!

„Prawe oko Pana Kleksa” to tytuł jednego z zadań realizowanych w ramach programu „Akademia Pana Kleksa”. Celem zadania jest zachęcenie najmłodszych do rozwijania zainteresowań i pasji naukowych. W tym celu 13 kwietnia zorganizowaliśmy Młodzieżową Konferencję Naukową „Moje hobby”. Drugim ważnym punktem zadania była wycieczka do Fromborka. W minioną sobotę, mimo dokuczliwego wiatru, trzydziestu czterech śmiałków postanowiło wyruszyć na spotkanie z przygodą.

Wraz z przewodnikiem PTTK zwiedziliśmy Bazylikę Katedralną oraz najwyższą na wzgórzu budowlę – Wieżę Radziejowskiego. Na własne oczy przekonaliśmy się, że Ziemia obraca się dookoła własnej osi. Obserwacja ruchu wirowego była możliwa dzięki wahadłu Foucaulta – jedynemu takiemu urządzeniu w Polsce. Z wysokości 70 m. n. p. m. podziwialiśmy architekturę miasteczka i piękny widok na Zalew Wiślany. W herbarium przy Muzeum Medycyny sprawdziliśmy wiedzę dzieci na temat ziół, a  dzięki wizycie w planetarium młodzi miłośnicy nauki poszerzyli swą wiedzę astronomiczną. Oczywiście ważnym punktem wycieczki była też sesja zdjęciowa przy pomniku Mikołaja Kopernika.

We Fromborku znaleźliśmy też czas na zabawę. Podczas spaceru w parku dzieci wypatrzyły znak patrolowy oznaczający ukrytą wiadomość. Dzięki temu udało się znaleźć list od Pana Kleksa zachęcający do poszukiwania skarbu. Wcześniej jednak za pomocą kompasu należało wyznaczyć wskazany w liście kierunek. Skarbem okazało się pudełko pełne czekoladowych batonów. Wśród sterty liści wypatrzył je Michał, który wspaniałomyślnie podzielił się nagrodą z całą Akademią.„Akademia Pana Kleksa” realizowana jest przez Stowarzyszenie „Jantar” dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Warto być za” oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu  Operacyjnego „Rozwój inicjatyw lokalnych”

Patronem Honorowym elbląskiej Akademii Pana Kleksa jest Wojewoda Warmińsko-Mazurski Anna Szyszka.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera