Twórcza reklama i krótkie fabuły

Był w Toruniu, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku - a teraz będzie w Elblągu - Euroshorts czyli Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy - już 27 i 28 czerwca w Kinie „Światowid".

Zobaczycie tu twórczą reklamę i filmy krótkometrażowe, o których jeden z reżyserów żartobliwiepowiedział - Uwielbiam krótkie metraże. Nawet jak są nudne, nie można zasnąć przed końcem.

W przypadku Euroshorts na nudę nie ma co liczyć, bo jak podkreślają twórcy Festiwalu - Nie jest to zwykły festiwal filmowy. Filmowcy z różnych krajów, nietypowa muzyka i nietypowapubliczność współtworzą wyjątkowy klimat, który powstaje tylko przy oglądaniu krótkich filmów, reklam i teledysków.

W Elblągu zobaczymy cztery bloki: ANIMACJE, DOKUMENTY, AMERYKAŃSKI FILM REKLAMOWY i FABUŁY. Bilety za jeden blok w cenie 5 zł, karnet za 4 bloki - 12 złotych.

Poniżej szczegółowy program:

Euroshorts 2006 - Miasto krótkich filmów Elbląg 27- 28 czerwca 2007

W skrócieBlok 1 ANIMACJE Z FESTIWALU EUROSHORTSBlok 2 DOKUMENTY Z FESTIWALU EUROSHORTSBlok 3 AMERYKAŃSKI FILM REKLAMOWY 2006Blok 4 FABUŁY Z FESTIWALU EUROSHORTS

Szczegółowo

BLOK 1 ANIMACJE 27 czerwca godz.18.00

After The Cat 4', Switzerland / Szwajcaria, reż./dir. Marina RossetStarsza pani szuka nowego obiektu uwielbienia po tym jak zdechł jej kot. Film studencki z HGKL - Szkoły Sztuki i Projektowania w Lucernie.

Atonement Tonight / Wieczorna pokuta 4'27, Australia, reż./dir. Anny Slater Program rozrywkowy "Wieczorna pokuta" przy pomocy serialu "Życie sławnych i bogatych" odsłania prawdziwe kulisy hollywoodzkiej historii schwytania Saddama Husseina. Być może nie wiecie, że przyczyniła się do tego Australijska Rada Zbożowa. Lektor: Simon Kennedy

Coucou Clock 3', France / Francja, reż./dir. Francois Cailleau, Audrey Fobis Pod nieobecność ludzi, urządzenia kuchenne ożywają i odbywają zawody sportowe. Pewnego dnia nowy gracz pojawia się na boisku. Film zrealizowany w E.E.S.A., Europejskiej Wyższej Szkole Animacji.

Die Erde is rund 5', Switzerland / Szwajcaria, reż./dir.Jadwiga Krystyna Kowalska Nie mając pewności czy świat jest okrągły, starszy pan rusza w podróż, w której czekają go liczne przeszkody i kolejne granice.

Elastinen parturi (Elastic Barber) / Elastyczny fryzjer 5'22", Finland / Finlandia, reż./dir. Milla Nybondas Aby odzyskać kapelusz, fryzjer musi się rozciągnąć w przestrzeni. Debiutancki film rysunkowy młodej fińskiej animatorki.

Emilka 2'51", Poland / Polska, reż./dir. Marek Straszak Bardzo nietypowy ale też mocny w wyrazie portret starszej kobiety. Czas i człowiek. przemijalność i świadomość.

Guy's Guide to Zombies / Przewodnik dla chłopców o Zombie 3', UK / Wielka Brytania, reż./dir. Daniel Austin Zombie. Ohydna plaga współczesnego świata? A może nie? Jeśli masz wątpliwości, zajrzyj do Przewodnika dla Chłopców o Zombie, dokładnej instrukcji życia z żywymi trupami, od A do Z! Pokojowe współistnienie jest na wyciągnięcie ręki!

Horn OK please / Proszę trąbić 9', UK / Wielka Brytania, reż./dir. Joel SimonZwariowany dzień w Bombaju i w życiu pewnego taksówkarza, który chce zarobić dużo rupii i kupić wymarzony klimatyzowany samochód. Klasyczna animacja powstała we współpracy mieszkającego w Belfaście reżysera Joela Simona i trzech indyjskich animatorów (wśród nich Vhaibhava Kumaresha). Niezwykły tytuł nawiązuje do tradycyjnego tekstu, napisanego z tyłu na indyjskich autobusach i ciężarówkach.

Infinite Justice 2', Germany / Niemcy, reż./dir. Karl Tebbe W tym filmie wykorzystano fragmenty doniesień z wojny irackiej pokazywanych w telewizji w Niemczech. Każdą scenę zrekonstruowano z użyciem sprzedawanych w USA zabawek, odpowiednich dla dzieci powyżej 5 lat. NIEBEZPIECZEŃSTWO POŁKNIĘCIA - małe części. To nie Disney, to nie "Team America". To wojna. Mamy przyjaciół po obu stronach frontu. Film studencki z Fachhochschule Dortmund

Invasion of Kraków 1'15", Switzerland / Szwajcaria, reż./dir.Jadwiga Krystyna Kowalska Wizualna gra, w której elementy z gry komputerowej opanowują Kraków.

Podróż 5'43", Poland / Polska, reż./dir. Barbara Kasperczyk-Jankowska Barbara Kasperczyk-Jankowska: Pokazuję świat z okna pociągu widziany przez mój osobisty „pryzmat". Pejzaże naturalne - pola i lasy - postanowiłam przedstawić bardzo oszczędnie, budując je zaledwie za pomocą paru linii. Wraz z pojawieniem się gęstszego pejzażu miejskiego, na prostą animację komputerową nawarstwiam coraz więcej kolorowych, ręcznie rysowanych (flamastry, pastele, akwarele) elementów. W końcu pociąg zwalnia i pojawia się pełno-kolorowe miasto malowane farbami. Z tego miasta wyłania się tłum ludzi, a wraz z nim jeszcze inna materia (technika własna). Tłum przechodzi i zostaje jedna postać - konduktor - i ja, rysowana znowu oszczędną kreską. Tyle że to już nie kreska komputerowa, lecz linia rysowana piórkiem - mój własny ślad graficzny, pojawiający się jako cyfrowy zapis na ekranie...

The Lizard, The Flower and The Dollhead / Jaszczurla, kwiatek i głowa lalki 7', Denmark / Dania, reż./dir. Johan Oettinger, Dany Chr. Jensen, Emil Brahe Opuszczona przez przyjaciół, Samotna Jaszczurka szuka miłości. Zanim znajdzie ją Wieczność, wiele rzeczy się zdarzy.

Uzgavenes (Shrovetide) 11', Lithuania / Litwa, reż./dir. Jurate Leikaite Zobaczcie coś znajomego - rytuał Ostatków na Litwie bardzo przypomina nasze rytuały. Poznajcie pana Bekona i pana Konopię. Praca doskonałego litewskiego animatora.

Changes / Zmiany 3'32", Ireland / Irlandia, reż./dir. Lorcan Finnegan Dwie gąsiennice zakochują się w sobie, ale wszystko się zmienia. Czy uczucie przetrwa nadchodzące zmiany?

Defaced 3'27" Ireland / Irlandia, reż./dir. Lorcan Finnegan Mężczyzna z komercyjnego plakatu próbuje uciec i przeskoczyć do streetartowego szablonu na przeciwległej ścianie. Mimo że grozi mu zamazanie przez służby miejskie, podejmuje ryzyko, aby poczuć wolność i być z dziewczyną, która jest na szablonie.

Cool Bathroom 2'50" Brasil / Brazylia, reż./dir. Plinio Uchoa, Izabella Barros Melo, Marcos Buccini Głównymi elementami tej plastelinowej opowieści są: łazienka, radio i mężczyzna. Pan Massa lubi w łazience słuchać radia i czytać gazetę. Któregoś dnia z radia dochodzą przerażające informacje i zaczynają się dziać dziwne rzeczy.

Death of the Clay King / Śmierć plastelinowego króla 4'10" Brasil / Brazylia, reż./dir. Plinio Uchoa, Izabella Barros Melo, Marcos Buccini Postacie z plasteliny, kojarzone z brazylijskim rzemiosłem, opowiadają o walce dwóch wrogich frakcji Cangaço, uzbrojonej partyzantki atakującej małe miejscowości i farmy na północnym wschodzie Brazylii na przełomie 19 i 20 wieku.

Na corda bamba (Walking The Tightrope) / Spacer na linie 5'. Brasil / Brazylia, reż./dir. Marcos Buccini Bajka o obojętności istniejącej w dzisiejszym świecie i o tym, żeby być dobrym.

Tru Lav 1'06", Ireland / Irlandia, reż./dir. Lorcan Finnegan "Dużo brzydkich rzeczy dzieje się za zamkniętymi drzwiami toalet. Można powiedzieć, że to znak czasów.

BLOK 2 DOKUMENTY 27 czerwca godz.20.00

Mama Africa 8", Poland / Polska, reż./dir. Elvin II Flamingo Nieuchronnie nawiązujący do słynnego filmu pt "Easy Rider", impresyjny dokumentalny zapis z podróży dwóch motocyklistów. Na Yamahach TT600R przejechali oni 20 tys km w 102 dni - z Północy Polski na sam dół Afryki - do Kapsztadu (Cape Town w Republice Południowej Afryki).

Railway Station for 32 / Nasza mała stacja, 26', Russia / Rosja, reż./dir. Boris Dvorkin Życie Rosji najlepiej widać nie z perspektywy Moskwy, ale właśnie z małej mieściny, którą zarządza ta aktywna kobieta. Bez jej zrozumienia dla problemów mieszkańców i bez jej poświęcenia, byłoby znacznie trudniej. Zdjęcia: Suren Dawtjan

Even If She Had Been a Criminal / A nawet jeśli jest winna 10', France / Francja, reż./dir. Jean-Gabriel Periot Francja, lato 1944. Publiczne karanie kobiet oskarżonych o związki z Niemcami w czasie wojny. Pokazywany na dziesiątkach festiwali i nagrodzony na co najmniej dziesięciu, eksperyment dokumentalny z użyciem archiwaliów.

Stan Snu 6'20", Poland / Polska, reż./dir. Alfred Sosgórnik Opowieść o pasji, jaką jest wspinanie skalne. Bohaterem filmu jest Robert Wykręt, będący czołową postacią polskiego środowiska wspinaczkowego.

BLOK 3 AMERYKAŃSKI FILM REKLAMOWY 2006 28 czerwca godz.18.00

Najlepsze amerykańskie filmy reklamowe, włączone do stałych zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Zobaczymy filmy m.in. takich wybitnych twórców jak: Tarsem, Spike Jonze, Jake Scott, Dante Ariola, Baker Smith, Noami Muro...„Reklamy to małe historyjki. Opowiada się je często i wciąż pozostają świeże" - Joe Pytka„Osiągają wyrazistość plastyczna wybitnych filmów fabularnych" - James Cameron„Ten pokaz to godzina z historii cywilizacji, utrwalona dla przyszłych pokoleń" - Frank Stiefel

Blok 4 FABUŁY Z FESTIWALU EUROSHORTS 28 czerwca godz.19.30

Between 6', France / Francja, reż./dir. David Cangardel Życie to jest to co zdarza się pomiędzy. Montaż: Nicolas Titonel, efekty 3D: Christophe Bouchet

Noir d'Encre 13', Belgium / Belgia, reż./dir. Oliver van Malderghem Ambroise ponownie spotyka swego ojca, który zniknął przed dwudziestu laty, kiedy w kopalni, gdzie pracował, miał miejsce wypadek. Zdjęcia: Pierre Gordower, montaż: Elisa Cosse.

Tricko (T-Shirt) / Koszulka 11', Czech Republic / Czechy, reż./ dir. Hossein Martin Fazeli Mark jest Amerykaninem pochodzenia słowackiego, człowiekiem z zasadami. W sklepie na Słowacji spotyka Tomasza, który ma na koszulce pewien napis.

Skinheads / Skinheadzi reż./dir. MIchael Vass, 15'30", Kanada Zdjęcia: Patrick McGowan. Aktorzy: Jayne Eastwood, Jonathan Goad, Michael BarryKomedia absurdu o 30-letnim bezrobotnym, mieszkającym z matką, który ma złudzenie swojej wielkości w momencie gdy rano skinheadzi otaczają ich dom. Próbując rozwikłać strategię skinheadów, zaprzyjaźnia się z ciekawym człowiekiem, jednym z nich.

Todo un Gallo / Taki kogut reż./dir. Santiago Sanchez, 12', MeksykZdjęcia: Fernando Urdapilleta, w roli głównej Jorge ContrerasTomas jest mistrzem sprzedaży kurczaków. Klientki podziwiają czystość i precyzję jego ręki, kiedy przygotowuje piersi kurczaka tak jakby to był jakiś rytuał. Pewnego dnia do sklepu przychodzi nowy pracownik i doskonałe życie Tomasa zmienia się. Film studencki ze Szkoły Filmowej Centro de Capacitacion Cinematografica w Meksyku.

Blok 4 (Dodatkowo) FABUŁY NAGRODZONE PRZEZ JURY FESTIWALU:

Bhai-bhai 19', France / Francja, reż./dir. Olivier Klein Młody Hindus, Degol jest nielegalnym imigrantem w Paryżu. Zostaje schwytany i deportowany z Francji. Ale nic nie jest smutne w indyjskich musicalach, a ten jest bardzo udany. Zdjęcia: Pierre-Yves Bastard, występują: Stephen Henry (jako Degol), Diane Dassigny (jako Victoire), Nirupama Nitanyandan (jako Matka), Partha Pratim Majumder (jako wujek). Muzyka: Akosh Szelevényi, Alexandre Beneteau, Stéphane Scott, Franck Lassalle

Melodramat, 19', Poland / Polska, reż./dir. Filip Marczewski Opowieść o dorastaniu 14 letniego chłopca w Warszawie. Występują: Alan Andersz, Agnieszka Krukówna, Paweł Królikowski. Zdjęcia: Radek Ładczuk, montaż: Rafał Listopad

Cena: 5zł - jeden blok12 zł - całość (cztery bloki)

Projekt zrealizowany przy pomocy finansowej Polskiego Isnstytutu Sztuki Filmowej

Autor: em

Zobacz również

Zapisz się do newslettera