Kino naszych sąsiadów - filmy ukraińskie

W ramach cyklu KINO NASZYCH SĄSIADÓW - kino „Światowid”, zaprasza na pokaz filmów ukraińskich...

21.08 godz.18.00

„We śnie i na jawie” reż. Roman Balajan

WE ŚNIE I NA JAWIE reż.: Roman Balajanwyk.: Oleg Janowski, Ludmita Gurczenko, Nikita Michałkowprod.: ZSRR, 1982, fab., 92'

Najlepszy film jednego z najwybitniejszych twórców ukraińskich opowiada o czterdziestoletnim człowieku, któremu trudno jest dopasować się do zgrabnych reguł i jasnych kryteriów wartościowania. Siergiej rozsiewa głupie miny, chłopięce spojrzenia, z ufnością szuka kontaktu z innymi nie bacząc na chłód, obojętność i pogardę. Obraz w filmie kreowany jest poprzez ciągły ruch kamery co ma być nawiązaniem do przelotnych i gorączkowych działań bohatera, nie mogącego odnaleźć harmonii i celu.

22.08 godz.18:00

„Kozak Mamaj” lub „Grzech” reż. Oles Sanin

KOZAK MAMAJ reż.: Oles Saninwyk.: Andrij Bilous, Sergei Romanyuk, Nazl Sejtablaevaprod.: Ukraina, 2003, fab., 80'

„Kozak Mamaj” - film młodego reżysera Olesia Sanina – to jedna z najbardziej udanych prób przedstawienia we współczesnym kinie ukraińskim czasów kozacczyzny. Kozak Mamaj to bohater ukraińskich opowieści o kozaku, który sławił się w wojaczce, ale i także w lirycznym śpiewie i grze na „kobzie”. (...)Film został już nominowany na kilka festiwali (...) jest to swego rodzaju ballada poetycka, kontaminacja dumy ukraińskiej o trzech braciach-uciekinierach z niewoli tureckiej oraz tatarskiej legendy o ukradzionej kolebce, czyli o pochodzeniu rodu, film ciekawy także pod względem multikulturalizmu, bo stosunki ukraińsko-tatarskie są ukazane w sposób raczej niezwykły, nie stereotypowy. (Mykoła Riabczuk).

Autor: nk

Zobacz również

Zapisz się do newslettera