"Sztuka masażu" z reżyserem - 21.08.2007

Kino "Światowid" zaprasza wszystkich członków DKFu (i nie tylko) na wyjątkowy wtorkowy DKF - 21 sierpnia 2007 o godz.19.00.

Przy okazji przedpremierowego pokazu filmu "Sztuka masażu" (oficjalna premiera filmu 19.10.2007) gościć będziemy jego reżysera, scenarzystę i producenta Mariusza Gawrysia. Reżyser spotka się z elbląską publicznością po to, aby opowiedzieć i podyskutować na temat filmu. Za "Sztukę masażu" otrzymał on nagrodę za debiut reżyserski na FPFF w Gdyni w zeszłym roku oraz nagrodę za najlepszy scenariusz na 26. Koszalińskim Festiwalu Debiutów "Młodzi i Film" w 2007 roku.

Mariusz Gawryś to absolwent monachijskiego Hochschule für Film und Fernsehen. Jest on popularyzatorem metody aktorskiej Lee Strasberga, w myśl której aktorzy starają się w rzeczywistym życiu odtwarzać emocjonalne warunki, w jakich funkcjonuje ich bohater, aby móc potem stworzyć autentyczne kreacje. Zdaniem Gawrysia metoda ta pozwala również amatorom na zostanie aktorami, gdyż - jak twierdzi reżyser - wszystko jest kwestią treningu. Do udziału w filmie udało się Gawrysiowi zaprosić znanych aktorów: Agnieszkę Dygant i Wojciecha Mecwaldowskiego, ale większość obsady stanowią amatorzy - absolwenci warsztatów aktorskich organizowanych przez reżysera. Zapewne z tego powodu, jak również dlatego, że film powstawał bez scenariusza (tworzono go na planie) "Sztuka masażu" sprawia wrażenie produkcji nieco chaotycznej. Reżyser przeplata w nim kilka wątków, ale robi to w taki sposób, że niekiedy można pogubić się w tym kto jest kim i co robi na ekranie, tworząc film o ciekawych korzeniach, ale banalnym przesłaniu, o braku porozumienia między ludźmi i potrzebie miłości.

Film opowiada historię osób będących klientami salonu masażu. Pokazuje, jak bardzo potrzebują oni kogoś, komu mogą opowiedzieć o swojej samotności. Zrobiony za małe pieniądze, sprawia wrażenie amatorskiego, choć w rzeczywistości jego strona formalna zasługuje na najwyższe uznanie.

Autor: N.Klonowska

Zobacz również

Zapisz się do newslettera