Zakochany Molier 5-18.10.07

Rok 1644. Molier ma dopiero 22 lata, jest obciążony wielkimi długami i prześladowany przez komorników. Jednak z uporem maniaka wystawia kolejne tragedie, które okazują się katastrofalnymi niewypałami.

Gdy pewnego dnia twórca zostanie pojmany przez swoich wierzycieli, pomocną dłoń zaoferuje mu bogaty paryżanin – Jourdain. W zamian za wyciągnięcie z więzienia, pechowy pisarz zobowiąże się nauczyć go elokwencji i bon ton’u w relacjach z kobietami. I tak Molier trafia na salony niczym świętoszkowaty Tartuf i niespodziewanie zakochuje się w żonie swojego wybawcy.Film Laurenta Tirarda „Zakochany Molier” to świeże spojrzenie na geniusza francuskiej komedii. Hołubiony dotąd za klasycyzm swoich dzieł, twórca zyskuje ludzką twarz. Filmowcy postanowili odejść od  posągowego traktowania Jean-Baptiste’a Poquelina, koncentrując się na okresie jego życia, który pozostaje zagadką dla biografów. Co działo się po zniknięciu 22-letniego dramatopisarza? Czy mógł wtedy spotkać pierwowzory swoich słynnych postaci? I wreszcie czy przygody z tego zagadkowego okresu zainspirowały wielkie namiętności i prawdy o ludzkiej naturze, w które obfitują komedie Moliera?                                                                                                         Na podstawie materiałów dystrybutora.

Reżyseria: Laurent TirardScenariusz: Gregoire VigneronWystępują: Roman Duris, Febrice Luchini, Laura Morante, EdouardProdukcja: Francja 2007Gatunek: komediaSugerowany wiek: od 12 lat cena: 12 zł

Autor: nk

Zobacz również

Zapisz się do newslettera