Dzień niewidomych

15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych- Dzień Białej Laski, dlatego już dziś CKiWM „Światowid" zaprasza wszystkie chętne osoby niewidzące i niedowidzące na projekcję filmu audiodeskrybowanego najnowszą techniką narracyjną pt. „Shrek III".

Film pokazany zostanie w niedzielę, 28 października o godz. 11.00.

W ramach programu „Cała naprzód ku nowej przygodzie - Wyprawa dzieci niewidzących do świata literatury" odbędzie się projekcja audiodyskrybowanego najnowszą techniką narracyjną filmu pt. „Shrek III", w której wezmą udział finaliści konkursu literackiego „Mój przyjaciel" z Łodzi, Krakowa i chętni z Elbląga. Projekcja odbędzie się równolegle z trwającymi od 26-28 października Międzynarodowymi Spotkaniami Artystycznymi.

Metoda audiodeskrypcji jest najnowszą techniką narracyjną, której zadaniem jest ułatwienie osobom niewidomym kontakt ze sztukami audiowizualnymi. To dzięki tej metodzie osoby niewidome będą mogły usłyszeć to, czego nie widzą, czyli film „Shrek III". Audiodeskrypcja za pomocą słów dostarcza osobom niewidzącym i niedowidzących tych samych informacji, które przez innych widzów odbierane są w postaci wizualnej. Narratorem będzie Krzysztof Szubzda, którego elblążanie mogli poznać w marcu, podczas audiodeskrybowanej projekcji filmu „Statyści".

- Tak jak zapowiadaliśmy kontynuujemy ten kierunek działań, aby wychodzić naprzeciw oczekiwaniom osób niewidzących - mówi Jędrzej Rusiński ze "Światowida" . - Wstęp jest wolny, a wejściówki odebrać można od jutra, 16 października.

Projekcja odbędzie się w ramach Programu Operacyjnego "Promocja czytelnictwa" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autor: M.M., J.K-D.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera