Ruszamy ku nowej przygodzie!

Już jutro do Elbląga przyjadą niewidzące dzieci i młodzież z Krakowa i Łodzi - finaliści ogólnopolskiego konkursu literackiego. Wspólnie z rówieśnikami z Elbląga wezmą udział w trzydniowym projekcie „Cała naprzód ku nowej przygodzie - wyprawa dzieci niewidzących do świata literatury".

Współpracę z osobami niewidomymi Centrum Kultury w Elblągu rozpoczęło w marcu. Wtedy to jako pierwsi w Polsce zorganizowaliśmy projekcję filmu dla osób niewidzących i niesłyszących.

Marcowe spotkanie z Krzysztofem Szubzdą – jedynym polskim ekspertem od audiodeskrypcji (nowoczesnej techniki narracyjnej ułatwiającej osobom niewidomym kontakt ze sztukami wizualnymi) zainspirowało nas do tworzenia kolejnych projektów na rzecz osób niewidzących. W ten sposób powstał projekt „Cała naprzód ku nowej przygodzie”, którego relaizacja stał się możliwa dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest prezentacja nowoczesnych technik umożliwiających kontakt osób niewidomych z literaturą oraz innymi dziedzinami sztuki oraz inspirowanie adresatów do rozwoju własnej twórczości literackiej.

W ramach projektu ogłoszono ogólnopolski konkurs literacki dla dzieci i młodzieży niewidzącej pt. „Mój przyjaciel”. Spośród nadesłanych wierszy i opowiadań jury wybrało 10 najlepszych, których autorzy w nagrodę zostali zaproszeni do udziału w trzydniowym przedsięwzięciu pn. „Cała naprzód ku nowej przygodzie”. Finalistami są trzy osoby z Krakowaoraz siedmiu młodych literatów z Łodzi, którzy wspólnie z rówieśnikami z Elbląga wyruszą na spotkanie z przygodą. Centrum Kultury „Światowid” przygotowało dla naszych gości wiele atrakcji:

Dzień 1 (piątek) „Cisza morska” - gry integracyjne (prowadzące: pedagog Ewa Wojtkiewicz i Aleksandra Uzdowska)- prezentacje własnej twórczości finalistów konkursu literackiego „Mój przyjaciel”- warsztat literacki „Wyprawa w dawne” (prowadzące: Marlena Szwemińska i Alicja Guła – autorki książki „Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy”)

Dzień 2 (sobota)  „Rejs z Panem Kleksem”- wycieczka nad morze- warsztat ceramiczny- warsztat muzyczny prowadzony przez muzyków Kapeli Drewutnia- koncert piosenek folkowych (Orkiestra św. Mikołaja, kapela Drewutnia)- biesiada integracyjna oraz rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego

Dzień 3 (niedziela) „Pożegnanie z przygodą”- nagrania finałowych prezentacji literackich w studiu radiowym (płyta z nagranymi prezentacjami literackimi rozesłana zostanie do ośrodków szkolno-wychowawczych i placówek zajmujących się edukacją osób niewidzących)- projekcja filmu „Shrek 3” z audiodeskrypcją autorstwa Krzysztofa Szubzdy (czytane na żywo komentarze między dialogami umożliwiające osobom niewidomym usłyszenie tego, czego nie mogą zobaczyć). Osoby zaintertesowane uczestnictwem w seansie proszone są o odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie kina „Światowid”.

Zrealizowano w ramach Programu operacyjnego Promocja czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zobacz również

Zapisz się do newslettera