Zobaczę was dotykiem

Niewidzące dzieci z Krakowa, Łodzi i Elbląga wzięły udział w organizowanym przez Centrum Kultury „Światowid" programie pn. „Cała naprzód ku nowej przygodzie".

W miniony weekend niewidzące i niedowidzące dzieci z całej Polski wyruszyły na spotkanie z przygodą w świecie literatury. Organizatorzy zaprosili do Centrum Kultury „Światowid” dziesięciu uczestników projektu ze Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z Łodzi oraz Krakowa. Udział w programie był główną nagrodą za zwycięstwo  w Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. „Mój przyjaciel”. Młodzi miłośnicy literatury mogli przyjechać do Elbląga dzięki dofinansowaniu projektu w ramach Programu Operacyjnego Promocja czytelnictwa ogłoszonego przez  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem konkursu literackiego oraz trzydniowego spotkania w Elblągu było zachęcenie dzieci niewidzących do rozwoju pasji literackich, a także promocja nowoczesnych metod i form pracy umożliwiających osobom niewidomym uczestnictwo w życiu kulturalnym.

 W ramach spotkania z przygodą dzieci wzięły udział w koncercie, warsztatach ceramicznych oraz literackich. Dzięki spotkaniu z Marleną Szwemińską – współautorką książki „Elbląg i okolice. Wyprawa w dawne czasy” mogły przenieść się do epoki średniowiecza i za pomocą dotyku  poznać narzędzia, instrumenty oraz ozdoby mieszkańców osady Truso. Nasi goście wybrali się także na wycieczkę nad morze, a także spotkali się z legendarnym piekarczykiem. Ważnym punktem programu były prezentacje literackie przed publicznością i czteroosobowym jury. Komisja jurorów wyróżniła wiersze i opowiadania pięciu osób, wśród nich wiersz dwunastoletniego Adriana Wesołowskiego z Łodzi, którego fragment brzmi:„Nie zobaczę  was oczami / Tylko swym dotykiem. / Tak jak kartkę nasyconą mymi łzami / i małymi kropeczkami”.

Autorzy nagrodzonych wierszy i opowiadań nagrali swoje wystąpienia w studiu radiowym eSwiatowid. Prezentacje te znajdą się na płycie, która rozesłana zostanie do placówek zajmujących się edukacją osób niewidzących.

 Z kolei atrakcją programu niedzielnego była projekcja filmu „Shrek 3”. Film audiodeskrybował Krzysztof Szubzda z Białegostoku. Uczestnicy projektu po raz pierwszy w życiu uczestniczyli w seansie filmowym z dodatkową narracją, dzięki której mogli lepiej wyobrazić sobie to, co dzieje się na ekranie.

Zrealizowano w ramach Programu Opearcyjnego  Promocja czytelnictwa ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera