Cumy rzuć! Żagle staw!

Ekipa Światowida wraz z elbląską publicznością wypłynęła w "kulturalny" rejs. W zeszłym tygodniu rozpoczęliśmy realizację projektu pn. "Kultura moim żywiołem - odcinek 1. Morze".

Projekt "Kultura moim żywiołem" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój inicjatyw loklanych" dofinasowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wyposażenie odbiorców w umiejętność interpretacji dzieł sztuki w szerokim kontekście kulturowym i społecznym. Działania projektowe obejmują wszystkie dziedziny działalności artystycznej: od plastyki, poprzez fotografię i muzykę do filmu. Na przykładzie motywu morskiej wędrówki pokazujemy, jak te same toposy mogą funkcjonować w różnych dziełach sztuki. W przyszłym roku kalendarzowym zamierzamy zająć się motywem ognia, powietrza i ziemi. Bo kultura jest jak żywioł - nieokiełznana i różnorodna...

Do królestwa świata mórz i oceanów wprowadził nas Dariusz Sepioło - światowej sławy fotograf podwodny, laureat prestiżowych konkursów w Moskwie, Nowym Jorku, Singapurze. W skład wystawy "Wielki błękit", którą można oglądać w CKiWM Światowid do 5 grudnia, wchodzą zdjęcia prezentujące różnorodność i niepowtarzalność podwodnej fauny i flory. Fotografie te zostały wykonane m.in. w Malezji, Nowej Gwinei, Indonezji, Meksyku i Sudanie.

16 listopada dla 300-osobowej publiczności wystąpił zespół szantowy Zejman & Garkumpel. Koncertu pt. "Do czego służy woda?" wysłuchały dzieci ze szkół podstawowych. Charyzmatyczny lider zespołu Mirek "Kowal" Kowalewski w przerwach między piosenkami tłumaczył publiczności, na czym polega praca na statku. Rozbawieni słuchacze wspólnie z Zejmanem & Garkumplem brali udział w konkursach, a przede wszystkim ile sił w płucach śpiewali pieśni morza.

Z kolei studenci, nauczyciele i maturzyści uczestniczyli w seminarium tematycznym "Motywy morskie w sztuce". Podczas konferencji wysłuchali trzech wystąpień: muzyka, historyka sztuki i filologa polskiego. Prelekcje uświadomiły słuchaczom, w jaki sposób motywy morza inspirowały muzyków, malarzy i literatów oraz w jaki sposób dziś inspirują interpretatorów tych dzieł.

W ramach projektu ogłoszony został również konkurs plastyczny na plakat pt. "Kultura moim żywiołem". Jego zwycięzcy wraz ze swoimi klasami otrzymają zaproszenia do kina "Światowid" na bezpłatną projekcję filmowów - oczywiście nawiązujących do tematyki morskiej (m.in. "Piraci z Karaibów" oraz "Patrol").

ZREALIZOWANO W RAMACH PROGRAMU  OPERACYJNEGO „ROZWÓJ INICJATYW LOKALNYCH” OGŁOSZONEGO PRZEZ  MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Zobacz również

Zapisz się do newslettera