Akt w Galerii Nobilis do 14 marca

CKiWM "Światowid" zaprasza na autorską wystawę prac Bartłomieja Kownackiego. Wernisaż odbył się 31 stycznia o godzinie 18.00 w Galerii Nobilis (II piętro CKiWM "Światowid"). Obrazy oglądać można do 14 marca. 

Jak informuje Aleksandra Matulewicz, tematyką prac jest przede wszystkim akt, erotyka i kobieta. Z takimi przedmiotami uwagi, spotykamy się od starożytności, mimo to często powodują one niesmak i zawstydzenie.

Około dwudziestu prac, które weszły w skład wystawy, zobaczyć mogą jedynie osoby, które ukończyły 18 lat.

Bartłomiej Kownacki ma 29 lat i pochodzi z Ostródy na Mazurach. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także absolwentem Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa.

Ponadto dostał się do finału konkursu malarskiego "Obraz roku 2005" w Warszawie i zdobył pierwszą nagrodę w konkursie malarskim fundacji im. Franciszki Eibisch. Brał udział w festiwalu Sztuk "Zderzenia w Tczewie", a ze swoimi autorskimi wystawami gościł w Toruniu, Grudziądzu, czy w Warszawie.

- Jestem przeciwnikiem idei w malarstwie i sztuce, a tym bardziej długich i wyczerpujących opisów pseudofilozoficznych, które miałyby tę ideę utwierdzać, to bzdury i choroba dzisiejszych czasów- mówi Bartłomiej Kownacki.

Warto dodać, że prace artysty są wysoko cenione na rynku sztuki, a jak mówi organizatorka wystawy - w pracach artysty można zaobserwować bardzo dobry warsztat malarski.

Po zdjęciu wystawy w galerii, która znajdowała się w jednej z toruńskich szkół, autor powiedział:

- Jak tak dalej pójdzie, to młodzież już od szkolnych lat będzie przyzwyczajała się do cenzury. Galerie w swoją naturę mają wpisane stanie na pograniczu, pytanie o rzeczy niewygodne i pokazywanie czasem nawet skandalizującej sztuki. Ja mojej za taką nie uważam. To są po prostu akty. Nie rozumiem tej brutalnej interwencji w moją wystawę.

Dodatkiem do wystawy były dwa wykłady poprowadzone przez elbląskiego historyka sztuki, Jarosława Denisiuka.

Pierwszy odbył się przed wystawą, 31 stycznia o godzinie 16.15. Wówczas wszystkie osoby pełnoletnie mogły dowiedzieć się więcej na temat erotyki i seksualności w sztuce, a drugi dziś. 

W obu prelekcjach gościł również Bartłomiej Kownacki, który wziął czynny udział w dyskusjach poświęconych jego pracom.

Godziny otwarcia wystawy:

poniedziałek - piątek: 10.00 - 18.00 - informacje pok. nr 36 sobota - niedziela: 12.00 - 16.00 - informacje portiernia

Zobacz również

Zapisz się do newslettera