Coś dla ciała i ducha

,,Nie ważne ile posiadam, zawsze znajdę coś, czym zdołam się podzielić z innymi". Pod takim hasłem odbył się dzisiaj o godz. 17:30 w sali kameralnej CKiWM ,,Światowid" wykład o filozofii Kalos Kagathos.

Wykład na który przyszło około 50 osób poprowadził jeden z twórców filozofii Kalos Kagathos Bogusław Tołwiński. Zgromadzona publiczność mogła dowiedzieć się, jakie są główne założenia tej idei.

Przypomnijmy, Kalos Kagathos był to ideał arystokratycznego wychowania w starożytnej Grecji, według którego człowiek odznaczał się pełnią zalet duszy i ciała, a także poświęcał się bezinteresownie dla swojego kraju i społeczeństwa. 

 -W obecnym rozumieniu filozofia Kalos Kagathos opiera się na zrozumieniu i zastosowaniu nierozerwalnej równowagi i współzależności pomiędzy tym: jak i o czym myślimy, z tym - co jemy oraz  w jaki sposób dbamy o naszą sprawność fizyczną. Zaniedbania w zakresie tych trzech składowych  - odżywiania, ruchu oraz duchowości - lub brak równowagi między nimi stanowią główną przyczynę braku zdrowia lub osobistych życiowych niepowodzeń -mówi Bogusław Tołwiński.

Wykład składał się z trzech części. Pierwsza z nich dotyczyła prawidłowego odżywiana, druga sprawności fizycznej, trzecia natomiast traktowała o duchowości. Prelegent zaproponował zgromadzonej publiczność różne formy spędzania wolnego czasu, które polegają na wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, spacerach, spotkaniach z przyjaciółmi, czytaniu literatury, udziale w dyskusjach o filozofii a także warsztatach rozwoju osobistego podczas, których uczestnicy realizują się w różnych dziedzinach. Pomysłodawca filozofii Kalos Kagathos przedstawił także słuchaczom negatywne skutki złych nawyków żywieniowych, które są przyczyną wielu chorób.

Wykład zakończył się słowami Paulo Coelho ,,Kiedy musisz podjąć ważną decyzję, najlepiej zawierzyć intuicji, ponieważ rozum zwykle oddala nas od spełnienia marzeń, przekonując, że jeszcze nie nadeszła odpowiednia chwila. Rozum bowiem boi się klęski".

Wszyscy chętni, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o filozofii Kalos Kagathos będą mogli wziąć udział w warsztatach rozwoju osobistego o terminie których, poinformujemy już wkrótce.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera