"Strasznie szczęśliwi" - 21.05.2009

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie „Światowid” zostanie wyświetlony duński film w reżyserii Henrika Rubena Genza „Strasznie szczęśliwi”. Film Genza wymyka się gatunkowej definicji, co zauważyli już krytycy z festiwalu w Karlowych Warach, gdzie otrzymał Grand Prix, obok wcześniejszych wielu nagród duńskich. Wszystkie są zasłużone, trudno jednak nie zauważyć, że ma w kinie swoje dość wyraźnie wytyczone miejsce… Zapraszamy!

Zaprezentowany przez Jepsena i Genza obraz świata mieści się w pewnego rodzaju trójkącie między tym, który oglądamy w filmach braci Coen (zwłaszcza w "Fargo"), który pamiętamy z "Twin Peaks" Davida Lyncha i który fascynuje czytelników horrorów w powieściach Stephena Kinga o amerykańskim Salem i okolicach. Wystarczy przywołanie tych tropów, są w naszej pop-kulturze dostatecznie wyraziste, aby nie było już konieczne wdawanie się w bardziej szczegółową analizę. Ktoś uparty mógłby dodać jeszcze Larsa von Triera. W ekranowym opisie świata Genz jest tak realistyczny, że wszelkie przesunięcia, które ostatecznie budują obraz z sennego koszmaru, pozostają ledwo zauważalne. To filmowo wspaniała robota. Ale bardziej istotna jest oczywiście wymowa - nazwijmy ją: ideowa. Można byłoby oskarżyć autorów filmu o nihilizm, ponieważ wpędzają swojego bohatera w sytuację, w której przestają obowiązywać uznane normy. To jednak nie jest głównym tematem. Tematem jest proces, bolesny i dramatyczny, proces czynnego przystosowania się bohatera do nowego środowiska, do zamkniętej wobec wpływów z zewnątrz i dlatego zwartej społeczności. Nie można przecież egzystować poza środowiskiem, pozycja outsidera nie akceptowanego przez otoczenie jest rozwiązaniem na krótką metę, a do czego prowadzi, wiemy dobrze z niekończącej się serii filmów o psychopatach… (fragment recenzji Andrzeja Kołodyńskiego - Strasznie szczęśliwi, "Kino" 2009, nr 4, s. 60-61)

Reżyseria – Henrik Ruben Genz Scenariusz – Henrik Ruben Genz, Dunja Gry Jensen Produkcja – Dania 2008 Gatunek – dramat, kryminał Obsada – Jakob Cedergren, Kim Bodnia, Lars Brygmann, Lene Maria Christensen (dane o filmie na podstawie www.filmweb.pl)

Cena biletu – 8 zł

nk

Zobacz również

Zapisz się do newslettera