"Świat jest wielki..." - 4.06.2009

Koprodukcja bułgarsko-niemiecko-węgierska "Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem" to jeden z tych filmów, które widzom dostarczą wiele satysfakcji. Bije z tej historii ciepło i wielki optymizm, choć nie brakuje tutaj także wielkich dramatów. Projekcja dziś, 4 czerwca w DKF-ie.

Bułgaria, rok 1980. Sielanka dzieciństwa Alexa w idyllicznym socjalistycznym miasteczku dobiega końca. Jego ojciec, Vasko, naraził się władzom. Milicja żąda, żeby donosił na swojego ojca, niekwestionowanego "króla kości", Bai Dana, który w pobliskiej kawiarence regularnie grywa w tryktraka, opowiada zbyt śmiałe polityczne dowcipy. Vasko odmawia i wraz z żoną i małym Alexem musi emigrować do Niemiec. Wiele lat później w wypadku samochodowym Alex traci rodziców. Sam uchodzi z życiem, ale doznaje całkowitej amnezji. Do pogrążonego w apatii chłopaka przyjeżdża dziadek Bai Dan z Bułgarii, którego Alex nie widział od czasu ucieczki z rodzinnego kraju. Bai Dan zabiera wnuka w podróż na tandemie do bałkańskiej ojczyzny, aby przywrócić mu pamięć i radość życia...   

Scenariusz i reżyseria – Stephan Komandarev Produkcja –  Bułgaria, Niemcy, Słowenia, Węgry 2008 Gatunek – dramat Obsada – Miki Manoilovic, Carlo Ljubek, Ana Papadopulu (dane o filmie na podstawie www.filmweb.pl)

Cena biletu – 8 zł

nk

Zobacz również

Zapisz się do newslettera