"Witaj nocy", "Boski" - 14.01.2010

Na inaugurację 2010 roku z Dyskusyjnym Klubem Filmowym zaprasza kino „Światowid". Na dobry początek proponuje pokaz dwóch włoskich filmów - „Witaj nocy" oraz „Boski"- film w reżyserii Paolo Sorrentino poświęcony kontrowersyjnemu włoskiemu politykowi Giulio Andreottiemu.

     Już 14 stycznia o godz.18.00 zostaną wyświetlone dwa włoskie dramaty polityczne - „Witaj nocy" - film o młodej kobiecie, pozornie prowadzącej zwyczajne, pełne rutyny życie, która w istocie okazuje się członkinią Czerwonych Brygad oraz obraz „Boski"- film zakwalifikowany do oficjalnej selekcji Festiwalu w Cannes. To biografia włoskiego premiera Giulio Andreottiego, który w czasie swojej politycznej kariery siedmiokrotnie wybierany był do włoskiego parlamentu. Andreotti, oddany katolik o silnych więziach z Watykanem, poznał większość współczesnych mu amerykańskich prezydentów. Oskarżony o kontakty z mafią oraz o zlecenie morderstwa włoskiego dziennikarza, polityk został uniewinniony. Procesy sądowe zniszczyły jednak jego wizerunek.

Spotkanie poprowadzi dr Krzysztof Kornacki- filmoznawca, wykładowca Katedry Teatru, Dramatu i Filmu Uniwersytetu Gdańskiego. Odpowie on między innymi na pytanie: Co łączy obie te produkcje i dlaczego pojawią się w jednym bloku?

- Oprócz programu, kusząca może okazać się także cena za oba seanse widzowie zapłacą tylko 8 zł - mówi Katarzyna Mielnicka z kina „Światowid".

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera