"Liban"- 16.09.2010

Kino „Światowid" zaprasza 16 września na projekcję dramatu „Liban" w ramach DKF. Film zdobył cztery Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej, Złotego Lwa w Wenecji i Złotą Żabę na Plus Camerimage. Reżyser Samuel Maoz zrealizował go na podstawie własnego scenariusza. Pisał go korzystając z osobistych żołnierskich doświadczeń.

Akcja rozgrywa się latem 1982 r. w czasie pierwszej wojny libańskiej. Czterech młodych czołgistów zostaje wysłanych do swojej pierwszej walki. Łatwa na pozór misja sprawdzenia obcego terenu przeradza się w horror i okazuje śmiertelną pułapką.

Większość zdjęć kręcona była we wnętrzu czołgu. Widz ogląda świat zewnętrzny z tej właśnie perspektywy, z której widzą go bohaterowie. Wywołuje to klaustrofobiczne uczucia.

- Na początku każdy z aktorów został zostawiony sam na kilka godzin w małym, ciemnym, gorącym kontenerze. Zamiast wyjaśniać, na czym polegają klaustrofobiczne doświadczenia, pozwoliłem aktorom, by sami ich doznali. Później metalowymi rurkami uderzaliśmy w ściany kontenera - opowiadał w jednym z wywiadów reżyser. Chodziło o to, by aktorzy mieli poczucie, że "ktoś nagle strzela do czołgu". Podkreślał, że chciał pokazać beznadzieję wojny. To, że w jej tryby zostali wprzęgnięci młodzi ludzie wbrew swojej woli, w wieku, w którym powinni się zajmować studiami czy pierwszymi miłościami.

„Liban" w Kinie Światowid 16 września o godz. 19.00

Bilet: 8 zł

Liban

reż. Samuel Maoz

Izrael 2009

Zobacz również

Zapisz się do newslettera