"Oczy szeroko otwarte" - 2.09.2010

„Oczy szeroko otwarte" to debiutancki dramat izraelskiego reżysera Haima Tabakmana. Porusza, z wielką delikatnością problem homoseksualnej miłości - zakazanej w ortodoksyjnym środowisku Żydów. Film, który miał być wyświetlany w ramach DKF 2 września, będzie można zobaczyć 7 października w kinie „Światowid". - Osoby , które kupiły bilet na 2 września, prosiliśmy żeby go zachowały - mówi Katarzyna Mielnicka z kina „Światowid". -Ustnie udzielaliśmy informacji, że przekładamy film na 23 września, jednak nie udało się nam w tym terminie zaprosić wiceprzewodniczącego gdańskiej Gminy Żydowskiej- Michała Ruckiego dlatego ten dodatkowy seans odbędzie się 7 października.

Główni bohaterowie filmu to ojciec wielodzietnej rodziny, pobożny właściciel sklepu sprzedającego koszerne mięso i znacznie od niego młodszy student o zainteresowaniach artystycznych.

Janusz Wróblewski w „Polityce" napisał: Film ma charakter poetyckiej przypowieści, rozgrywającej się w dwóch planach. Oprócz czysto realistycznej historii spotkania dwóch odmiennie myślących i zachowujących się mężczyzn, którzy szukają spełnienia w utrzymywanym w tajemnicy namiętnym związku, ważny - a kto wie, czy nie ważniejszy - jest tu wymiar religijny. Tabakman podważa przy okazji sens wspólnoty - ślepej, nietolerancyjnej, wymagającej od swoich wyznawców nieszczerości w okazywaniu emocji. Kluczowa wydaje się z tego punktu widzenia scena, w której rabin tłumaczy, że grzesznikiem jest ten, kto powstrzymuje się przed spełnianiem swoich pragnień. Bóg bowiem stworzył świat nie po to, by zasmucać ludzi zakazami - np. picia wina. Żyjąc na Ziemi, mamy się radować. Dlaczego więc - pyta logicznie reżyser - hamować popędy seksualne? Co z wolną wolą człowieka? Jak się do tego ma obowiązek służenia Panu? Tabakman prowadzi narrację niespiesznie, w sam raz, by zdążyć się jeszcze zastanowić nad kilkoma ważnymi kwestiami. Mądre, wymagające kino, o którym słusznie napisano, że to żydowska „Tajemnica Brokeback Mountain".

„Oczy szeroko otwarte" w Kinie Światowid w DKF - w czwartek, 7 października o godz. 19.00. Gościem specjalnym będzie Michał Rucki - wiceprzewodniczący Gminy Żydowskiej w Gdańsku.

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera