V Plebiscyt Kina

Kino "Światowid" ogłasza kolejny plebiscyt dla widzów. Głosując mailowo (kino@swiatowid.elblag.pl) wybierają spośród pięciu tytułów ten, który chcieliby obejrzeć na ekranie kina. Głosować można do 21 stycznia. 

1. CZARNY ŁABĘDŹdramat/thriller, USA, 2010, 103 min

Nina (Natalie Portman) jest baleriną w jednym z najlepszych zespołów baletowych w Nowym Jorku. Panuje tam zimne wyrachowanie. Baletnice zrobią wszystko, by zepchnąć w dół dziewczynę, która tylko stanie o stopień wyżej niż one. Zbliża się kres kariery Beth i rozpoczyna się polowanie na jej miejsce w "Jeziorze Łabędzim". Główną rolą jest postać Odett, królowej łabędzi. Rola ta jest trudna, bo balerina będzie musiała grać zarówno słodkiego "Białego Łabędzia", jak i mrocznego "Czarnego Łabędzia".

Oczywiście Nina pretenduje do roli tego pierwszego, ale czy będzie umiała pokazać pazurki i zostać "Czarnym Łabędziem"? Czas płynie, a Nina desperacko próbuje odnaleźć swoją ciemną stronę. Wtedy zauważa w zespole dziewczynę wyglądającą jak ona. Za każdym razem, kiedy próbuje do niej podejść, dziewczyna odwraca się. W końcu spotyka ją po próbie. Ma na imię Lilly (Mila Kunis) i wygląda jak Nina. Nie jest jednak jej wierną kopią.

2. LUDZIE BOGA

Grand Prix na 63 Międzynarodowym Festiwalu w Cannes dla reżysera: Xaviera Beauvois'a

dramat, Francja, 2010, 120 min

Akcja filmu dotyczy wydarzeń z marca 1996 roku. W Algierii, w miejscowości Tibhirine w Górach Atlas, porwano siedmiu mnichów z zakonu trapistów. Dwa miesiące później znaleziono ciała zamordowanych zakonników, a wydarzenia z okresu pięćdziesięciu sześciu dni ich uwięzienia, a także moment ich śmierci, okryte są tajemnicą.

3. WKRACZAJĄC W PUSTKĘ

dramat, Francja, Niemcy, Włochy, 2009, 154 min

Oscar i Linda to rodzeństwo, które przybywa do Tokio. Na miejscu zajmują się głównie recydywą - on handluje narkotykami, ona dorabia jako striptizerka. Pewnej nocy Oscar zostaje przyłapany przez policję i zastrzelony. W momencie śmierci, jego duch - pozostając wiernym słowu danemu siostrze, że Oscar nigdy jej nie zostawi - odmawia opuszczenia świata żywych i rozpoczyna przepełnioną koszmarnymi wizjami wędrówkę przez mroki Tokio.

4. JAK ZOSTAĆ KRÓLEMdramat/historyczny, Australia, Wielka Brytania, 2010, 111 min

Historia opowiedziana w scenariuszu dotyczy króla Jerzego VI. Bohater został zmuszony objąć brytyjski tron w 1936 r., kiedy jego brat Edward VIII abdykował wskutek wejścia w związek małżeński z Amerykanką Wallis Simpson. Film opowiada o tym, jak nieprzygotowany do tak odpowiedzialnej funkcji Jerzy radził sobie w nowej sytuacji. Wspierał go w tym terapeuta Lionel Logue.

 5. MAMUTdramat, Szwecja, Dania, Niemcy, 2009, 125 min

59. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - ominacja Złoty Niedźwiedź

Mieszkające w Nowym Jorku szczęśliwe małżeństwo - Tom i Allison, to zamożni ludzie oddani pracy zawodowej. Ich siedmioletnią córką Jackie opiekuje się pochodząca z Filipin Gloria, która zarabia na utrzymanie pozostawionych w ojczyźnie dzieci, za którymi rozpaczliwie tęskni. Tom, odnoszący sukcesy komputerowiec, podczas wyjazdu służbowego do Tajlandii poznaje młoda prostytutkę Cookie. Losy wszystkich bohaterów w zaskakujący sposób splatają się ze sobą.

Katarzyna Mielnicka

Zobacz również

Zapisz się do newslettera