Ostatni świadkowie

Już 10 lutego, w ramach czwartkowego DKF- u, w kinie „Światowid" odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego o więźniach obozu w Stutthof - „Ostatni świadkowie. Byli więźniowie obozu Stutthof opowiadają". Gośćmi pokazu będą Dyrektor Muzeum Stutthof - Piotr Tarnowski oraz Kierownik Działu Oświatowego Muzeum - Marcin Owsiński. Wstęp wolny.

W lutym 2008 roku Muzeum Stutthof rozpoczęło realizację projektu "Ostatni świadkowie", którego istotną częścią było zbierania relacji audio i wideo od byłych więźniów obozu Stutthof. Jego wynikiem jest film dokumentalny - „Ostatni świadkowie. Byli więźniowie obozu Stutthof opowiadają". To symboliczny testament pokolenia doświadczonego tragicznie przez wojnę, okupację i pobyt w niemieckich obozach koncentracyjnych. Autentyczne emocje, skrywane do dziś pamiątki i fotografie oraz niezwykłość opowiadanych przez Świadków Historii wydarzeń sprawiają, że ich zbiorowa opowieść jest głębokim przeżyciem. W filmie występuje łącznie 45 osób, których relacje pozyskano w całej Polsce do maja 2009 roku. Dokument zrealizował zespół w składzie: Marcin Owsiński, Wiesław Leszczyński oraz Katarzyna Pawlaczyk.

- W trakcie pokazu głos zabiorą Dyrektor Muzeum Stutthof - Piotr Tarnowski oraz Kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof i zarazem koordynator całego projektu - Marcin Owsiński - mówi Katarzyna Mielnicka z kina „Światowid" - To osoby, które bez wątpienia wiedzą najwięcej o filmie oraz projekcie i będą mogły opowiedzieć o tym, dlaczego takie inicjatywy są dziś niezbędne.

Pokaz filmu „Ostatni świadkowie. Byli więźniowie obozu Stutthof opowiadają" odbędzie się 10 lutego o godz. 18.00 w sali kameralnej kina „Światowid". Wstęp wolny.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera