DKF: Ajami

Już w najbliższy czwartek, 3 marca o godz. 19.00 odbędzie się kolejny seans w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Kino „Światowid" przygotowało z tej okazji pokaz nominowanego do Oscara filmu „Ajami" wraz z prelekcją i dyskusją poprowadzoną przez profesora Grzegorza Berendta z Uniwersytetu Gdańskiego.

Dzielnica Ajami w Jaffie, w Izraelu to miejsce zamieszkiwane przez wyznawców trzech religii - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Staje się ona kolebką gangów. Bieda zmusza ludzi do handlu narkotykami oraz niebezpiecznych transakcji z mafią. Jednak nie wszystkich stać na "kupno" ochrony dla siebie i swojej rodziny. W "Ajami" widzimy pięć historii, które zapewniają o tym, że w takim miejscu nie ma sprawiedliwości dla nikogo - ani dla dorosłego muzułmanina zakochanego w chrześcijance, ani małego chłopca.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:

2010 - nominacja do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny"2009 - Złota Kamera na MFF w Cannes2009 - nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "Europejskie odkrycie roku" 2009 - nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepszy film", "Najlepszy reżyser", "Najlepszy scenariusz", "Najlepszy montaż", "Najlepsza muzyka"

Prelekcję przed filmem oraz dyskusję poprowadzi prof. dr hab. Grzegorz Berendt z Wydziału Historii (Pracownia Historii Żydów) Uniwersytetu Gdańskiego. Film „Ajami" w kinie „Światowid" tylko 3 marca, o godz. 19.00 w ramach DKF. Cena biletu: 8 zł.

Reżyseria: Scandar Copti,Yaron ShaniScenariusz: Yaron Shani,Scandar CoptiGatunek: dramat, 2009Produkcja: Niemcy, IzraelCzas trwania: 120 min

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera