Najpiękniejszy wiersz o miłości wybrany

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" oraz redakcja Elbląskiej Gazety Internetowej PortEl z przyjemnością informują, iż rozstrzygnięty został konkurs na wiersz o miłości, ogłoszony z okazji XV edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie?

Konkurs wzbudził ogromne zainteresowanie, o czym świadczy ilość nadesłanych zgłoszeń - ponad 60 utworów. Każdy z nich był wyjątkowy, pełen osobistych refleksji, emocji i ciepła. Konkurs udowodnił, iż pasja do twórczości poetyckiej łączy różne pokolenia - najmłodszy uczestnik miał 11 lat, najstarszy 57. Cieszy również fakt, iż w konkursie wzięli udział nie tylko mieszkańcy naszego miasta i okolic, lecz również odległych regionów Polski.

Jury po przeczytaniu nadesłanych utworów, wnikliwej analizie i burzliwej naradzie postanowiło przyznać nagrodę główną Jadwidze Zalewskiej za wiersz „Ta dawna miłość". Laureatka otrzyma zaproszenie dla dwóch osób na weekend w Hotelu Anders SPA w Starych Jabłonkach. Wyróżniono również utwory Michała Kolana oraz Tadeusza Charmuszko, na których czekają skórzane portfele PATERS. Jury doceniło także wiersze Małgorzaty Iwaszkiewicz i Eweliny Opałko, które w nagrodę wybiorą się na Koncert Galowy oraz recital Evgena Malinovskyiego podczas Festiwalu Sztuki Słowa ...Czy to jest kochanie? Karnety na seanse filmowe w kinie "Światowid" przyznano natomiast Monice Kwapisz i Sebastianowi Kolińskiemu. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Laureatom zaś serdecznie gratulujemy i zapraszamy 6 maja 2011 r. na godz. 17.00 do CSE „Światowid" na uroczyste odczytanie nagrodzonych wierszy oraz wręczenie nagród.

Poniżej publikujemy nagrodzone wiersze:

Jadwiga Zalewska 53 lata, Elbląg „Ta dawna miłość"

Ta moja dawna miłość,ta zapomniana już miłość,uśmiechem do mnie wróciła,choć długo jej tu nie było.Spojrzała na mnie czulez oddaniem, pełna ufności.Nie chciałam już oddać nikomu tej mojej dawnej miłości.Przyniosła ze sobą wspomnieniatych dawnych dni, dawnych nocyi pełnię nowych nadziei,i nowych uczuć gorących.I rzekła mi, że żałuje, że długo tak czekać kazała.Że ciągle za mną tęskniła,że zawsze o mnie myślała.Przyrzekła, że nie zawiedzie,zaufa i nie zdradzi.Że zawsze poda rękę i w trudnej chwili doradzi.I poczułam się znowu jakbym była królową.Tak jakby ktoś mi dziękował,że może mnie kochać na nowo.

***

Michał Kolan 30 lat, Wrocław"Zakończenie"

Chciałbym poznać czym jest miłość,Lecz to chyba niemożliwe,Czułość, troska i namiętnośćTe uczucia są zdradliwe.

Przekonują o miłości,Karmią dusze słodyczami,Lecz to wszystko tylko kłamstwa,Przykrywane kolorami.

Mówisz wulkan ma wybuchnąć,Mówisz kwiat wspaniały kwitnie,Ja się boje, że ta lawaCzęść mej duszy kiedyś wytnie.Że ta miłość mnie zniewoli,Że upadnę i nie wstanę,Że w kajdany mnie zakujeI bez uczuć pozostanę.

Że mnie zamknie w ciemnym lochu,Pustym, zimnym, zapomnianym,Będę siedział i rozmyślał:Gdzie te kwiaty, gdzie wulkany....

Myślę często o miłości,Coraz bardziej się jej boję,Chciałbym cofnąć czas do wtedy,Kiedy razem, my, we dwoje,Upojeni jej słodyczą, Nie wnikając w jej naturę,Nieświadomi, że ta miłośćKiedyś zmieni się w torturę,Kochaliśmy się wzajemnie,Kochaliśmy bezgranicznie,Wszystko było takie proste,Takie piękne, takie śliczne.

Teraz widzę czarną otchłań,W którą wpadam każdą nocą.Czekam, aż ktoś na tym świecie,Poda rękę mi z pomocą.

Nie potrafisz mnie zrozumieć...Lecz te moje przemyślenia,Mogą wskazać Ci kierunek,Gdzie ma dusza bez wytchnienia,Gna na oślep, przestraszonaI nie widząc drogi końca,Wciąż przyspiesza i przyspiesza,Szuka żaru tego słońca,Który kiedyś ją rozpalił,Dał nadzieje, dał jej życie,Dał jej radość, dzięki którejNie musiała płakać skrycie.

Mógłbym pisać tak i pisać,Jak ma dusza gna bez końca,Ale koniec musi nadejść,Musi, gdyż bez tego końca,Nie powstanie nic nowego,Nowa miłość nie zakwitnie,Niebo dalej będzie czarne,A ja pragnę je błękitne...

***

Tadeusz Charmuszko 57 lat, Suwałki„Oczekiwanie"

Powiedz, jak mnie kochasz?Nie tłum w sobie barw lata,Nie bądź jak sarna płocha, Nie czekaj końca świata!

Odważnie wyznaj rzecz całąBez owijania w bawełnę.Gdy przełamiesz nieśmiałość,Ja szybko sny uzupełnię.

Powiedz, jak mnie kochasz?Zagraj w otwarte karty,Nie oczekuj na Włocha.Po co te niesmaczne żarty?

Gwałtownie jak wulkan Wyrzuć z siebie ów ogień.Gdy podwinie się koszulka,Niebo stanie za progiem.

Powiedz, jak mnie kochasz?Nie zwlekaj ani minuty!Dopiero się rozszlochasz, Gdy zapieją ranne koguty.

***

Małgorzata Iwaszkiewicz Elbląg

Smutek zagląda nam w oczyUmarła miłość nie płaczeIdź! Nie proś! Nas nie maOd teraz będzie inaczej

Opatrzę serce zranioneSpróchniałe uczucia porzucęMyśli koszmarne wymiotęCieplejsze wspomnienia zasuszę

W głąb siebie zejdę zlęknionaMarzeń poszukam zdeptanychNa nowo odkryję pragnieniaZ tęsknotą do siebie powrócę

***

Ewelina Opałko 19 lat, Gronowo Górne

Wiercę się i kręcę, na drugi bok przewracam.Szukając odpowiedziw fantazjach się zatracam.

Rudy głośno mruczy -wyrzucam go z łóżka Nie będzie wstrętny kocursypiał na poduszkach!Patrzę ślepo w sufit.Już wiem czego brakuje.Wariują receptory-Twój dotyk nadal czuję.

Jak mam zmrużyć oczy,gdy po Twej stronie łóżkatylko pusta przestrzeń?I kołdra. I poduszka.

***

Monika Kwapisz 18 lat, Elbląg„Raz na pół roku"

DzwoniszProponujesz spotkanieJa ochoczo się zgadzamRaz na pół roku

Twoje słowaDotyk TwójWszystko splata sięW jednej chwiliRaz na pół roku

Mogę się spotkaćZ Tobą tylkoI zatracić sięRaz na pół roku

Pół roku znówBędę tęsknićA gdy zapomnęDzwonisz...

***

Sebastian Koliński 31 lat, Elbląg„Przebudzenie (list do A***)"

Słyszę cię gdy milczysz,Widzę choć jesteś daleko,Czuję twój dotyk w bezludnym pokoju,Smakuję ust z pustego talerza,Zapach twych włosów próbuję ugłaskać...

I budzę się ze snu, co wciąż żyje,I szukam pasji, co sen ten maluje...

Słońcem mym wciąż żar twego ciała,Wiatrem mi szept twój do ucha,Deszczem jest skóra twa rosą okryta,Księżycem blask oczu twych widny...

Ocal mnie błagam od snu tego,Niech serce mi krwawi bylebym czuł, że kocham na jawie...

Agnieszka Tkaczuk

Zobacz również

Zapisz się do newslettera