DKF: Nawet deszcz

Na najbliższym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego w czwartek, 13 października odbędzie się pokaz filmu przez wielu uważany za najlepszy hiszpański film ubiegłego roku - "Nawet deszcz".

Sebastian - reżyser idealista - i Costa, jego producent, realizują w Boliwii film o przybyciu Kolumba do Ameryki. Pragną ukazać wielkiego odkrywcę w sposób daleki od wyidealizowanej wersji szkolnych podręczników - na ekranie żądni złota Kolumb i jego świta brutalnie rozprawiają się z Indianami. Realizacja filmu idzie wyśmienicie do momentu gdy w okolicy wybucha tzw. "wojna o wodę", wywołana prywatyzacją wodociągów. Szybko okazuje się, że pomimo upływu 500 lat, konkwista trwa nadal. Kiedyś wyzyskiwani przez konkwistadorów, dziś boliwijscy Indianie stają się ofiarami chciwych polityków i międzynarodowych korporacji. Rozpoczyna się podwójna walka rdzennych mieszkańców Boliwii z najeźdźcami z Zachodu - w filmie i w rzeczywistości. Costa i Sebastian staną przed trudną decyzją, czy są gotowi zrobić film za wszelką cenę, nawet kosztem indiańskich współpracowników i własnych ideałów.

To widowiskowa produkcja w gwiazdorskiej obsadzie (Gael García Bernal, Luis Tosar), napisana przez Paula Laverty'ego, scenarzystę filmów Kena Loacha, z muzyką Alberta Iglesiasa, na stałe współpracującego z Pedro Almodovarem. Na czele ekipy stanęła kobieta - hiszpańska reżyserka Icíar Bollaín ("Moimi oczami", "Mataharis").

Film „Nawet deszcz" w kinie „Światowid" w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego, w czwartek, 13 października o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł.

Reżyseria: Icíar Bollaín Scenariusz: Paul Laverty Gatunek: dramat historyczny Kraj: Francja, Hiszpania, Meksyk Czas trwania:103 min. Opis: dystrybutor filmu

Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera