DKF: Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy

Wyjątkową inaugurację tegorocznego Dyskusyjnego Klubu Filmowego szykuje kino „Światowid". W czwartek, 12 stycznia o godz. 19.00, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego, zrealizowanego przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento, pt. "Pamięć. Tajemnice Lasów Piaśnicy". Gościem na pokazie będzie Elżbieta Grot - kierownik działu naukowego Muzeum Stutthof.

Średniometrażowy film dokumentalny "Pamięć. Tajemnice Lasów Piaśnicy", z fabularyzowanymi inscenizacjami historycznymi, został zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento, dzięki dofinansowaniu przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich na Pomorzu z czasów II wojny światowej, która rozgrywa się w trzech aktach. Akt pierwszy to rekonstrukcja tragicznych wydarzeń w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji na Pomorzu i w lasach Piaśnicy. Drugi to pełna tajemnic, niedomówień i manipulacji historia pamięci o piaśnickiej zbrodni w czasach komunizmu. Natomiast akt trzeci to zajmująca opowieść o tych, którzy mimo problemów i obojętności otoczenia starają się przywrócić tym wydarzeniom prawdziwy wymiar historyczny, a ofiarom oraz ich rodzinom pozwolić na godne uczczenie pamięci tych, którzy kiedyś zniknęli z ich życia, pozostawiając do dziś trwające cierpienie.

Film jest nie tylko opowieścią historyczną - to uniwersalny moralitet o potrzebie wspierania pamięci narodowej i osobistej, na której współcześni Polacy budują swoją tożsamość i przyszłość.

Pokazy filmu odbyły się już w Warszawie, w Wejherowie i w Gdyni. Film wzbudził dużo emocji i zainteresowania widzów.

Film „Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" w czwartek, 12 stycznia o godz. 19.00, w sali kameralnej kina „Światowid". Cena biletu: 8 zł. Gościem na pokazie będzie Elżbieta Grot - kierownik działu naukowego Muzeum Stutthof, która uczestniczyła w realizacji filmu.

Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera