Generał z muzyką na żywo

Tuż przed dźwiękiem i na długo przed rozwojem komputerowych efektów specjalnych powstało wspaniałe widowisko pełne zwrotów akcji i efektownych rozwiązań inscenizacyjnych. W dyskusyjnym Klubie Filmowym, 1 marca, odbędzie się pokaz filmu niemego „Generał" z muzyką na żywo. 

W ramach obchodów 50-lecia „Światowid" zaprasza na wyjątkowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka. "Generał" to jedno z największych osiągnięć artystycznych i produkcyjnych kina niemego. Tuż przed dźwiękiem i na długo przed rozwojem komputerowych efektów specjalnych Buster Keaton stworzył wspaniałe widowisko pełne zwrotów akcji i efektownych rozwiązań inscenizacyjnych. Do tego dochodzą oczywiście zadziwiające popisy kaskaderskie samego Bustera.

Wojna secesyjna. Johnnie Gray jest mieszkańcem Południa i maszynistą kolejowym. Z racji wagi wykonywanego zawodu nie zostaje przyjęty do wojska. Jego ukochana myśli, że Johnnie stchórzył i go odtrąca. Tymczasem wróg porywa obie miłości Johnniego: kobietę i lokomotywę (tytułowego Generała). Bohater rozpoczyna szaleńczy pościg za lokomotywą...

Film obnażając i ośmieszając absurdy wojny zyskał sobie miano jednego z najdonioślejszych pacyfistycznych głosów w historii kina.

W trakcie seansu akompaniować będzie Marcin Pukaluk - instrumenty klawiszowe, elektronika (informacje o artyście:http://www.myspace.com/marcinpukaluk).

Film "Generał" z muzyką na żywo w Dyskusyjnym Klubie Filmowym w czwartek, 1 marca o godz. 19.00 w dużej sali kina „Światowid". Cena biletu: 8 zł

reżyseria: Buster Keaton, Clyde Bruckmanscenariusz: Buster Keaton, Clyde Bruckmangatunek: Komedia, Wojenny, Romans, Niemypremiera: 9 grudnia 2011 (Polska) 31 grudnia 1926 (Świat) produkcja: USAczas trwania: 1 godz. 47 min.

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Zobacz również

Zapisz się do newslettera