DKF: Przebaczenie krwi

Opowieść o wpływach staroświeckich zasad na młode pokolenie, dziejąca się na obszarach wiejskich północnej Albanii. Kino „Światowid” zaprasza na czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. W czwartek, 14 czerwca, o godzinie 19.00 wyświetlony zostanie nagrodzony na MFF w Berlinie obrazPrzebaczenie krwi”.

Nik  i Rudina  są  rodzeństwem. On ma  siedemnaście  lat  i  jest w  ostatniej  klasie  liceum,  chce  po  szkole otworzyć kafejkę  internetową. Ona, choć o dwa  lata młodsza,  już myśli o studiach. Jednak świat nastolatków już wkrótce się zawali. Ich ojciec bierze udział w sąsiedzkiej kłótni, w czasie której ginie człowiek. Mężczyzna nie przyznaje się do  winy  i  ucieka  z  miasteczka. Zgodnie  z  zasadami  Kanunu,  lokalnego  prawa  uświęconego  tradycją,  rodzina zamordowanego może krwawo  zemścić  się  teraz na dowolnym mężczyźnie  z  rodziny mordercy,  jeśli  ten opuści dom.  Nik  skazany  jest  więc  na  przymusowe  zamknięcie,  a  na  Rudinę  spada  obowiązek utrzymania  rodziny. Dziewczyna szybko oswaja się z nową sytuacją, ale sfrustrowany chłopak chce sam  rozwiązać sprawę. Nawet za cenę życia.

Film ma świetnie budowane - ale nie sztucznie pompowane - napięcie, wolny jest od efekciarstwa i łatwej sensacji. Niejako wbrew gorącemu tematowi pozostaje wyciszony i stonowany. Krew pojawia się tu jedynie w tonacji kolorystycznej niektórych "krajobrazowych" ujęć - obywa się tu bez drastyczności; niezgrabny i odstraszający niektórych widzów tytuł jest całkowicie mylący (bo i o przebaczeniu przecież mowy być tu nie może). Tempo jest nieśpieszne - to potrawa gotowana na wolnym ogniu. Mnie bardzo smakowała i do jej spróbowania zdecydowanie zachęcam.

Paweł Mossakowski, Co jest grane?

Film “Przebaczenie krwi” w kinie  “Światowid” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w czwartek, 14 czerwca o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł.  Rezerwacja: 55 611 20 68, 76 i szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/

Reżyseria: Joshua MarstonScenariusz: Joshua Marston, Andamion MuratajObsada: Tristan Halilaj, Sindi Lacej, Refet AbaziRok produkcji: Albania, USA, Dania, Włochy 2011Czas trwania: 109 min.Opis: dystrybutor filmu

Zobacz również

Zapisz się do newslettera