DKF: Cygan

 Kino „Światowid” zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Tym razem obejrzymy filmCygan” Martina Sulíka jednego z najciekawszych, współczesnych słowackich reżyserów. 

Najnowszy film Sulíka to wnikliwy, poruszający dramat z elementami surrealistycznego humoru. Film słowackiego reżysera, który on sam uważa za swój najbardziej osobisty, zadebiutował na zeszłorocznym festiwalu filmowym w Karlowych Warach, skąd wyjechał ze specjalną nagrodą jury i trzema innymi wyróżnieniami. „Cygan” był też oficjalnym kandydatem Słowacji w walce o Oscara.

Bohaterem filmu jest czternastoletni Adam, mieszkający w romskiej wiosce, mający w życiu tylko dwie przyjemności: boks i towarzystwo rówieśniczki Julki. A gdy nagle umiera jego ojciec, życie chłopca staje się jeszcze trudniejsze. Matka ponownie wychodzi za mąż, a surowy ojczym – lokalny „ojciec chrzestny” - wymaga od niego całkowitego posłuszeństwa. Zagubiony, samotny chłopak staje się porywczy i wkrótce wpada w kłopoty. I wtedy z pomocą i radą pojawia się... zmarły ojciec.

Słowacki reżyser, autor „Ogrodu", chciał początkowo nakręcić „Hamleta", który rozgrywałby się współcześnie, w środowisku Romów. Jednak kiedy znalazł się w cygańskiej osadzie w pobliżu Richnavy, zobaczył sztuczność tego pomysłu. Zachował przewodni motyw szekspirowskiej tragedii, ale przede wszystkim skupił się na opisie życia ludzi wykluczonych. 

Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Film “Cygan” w kinie  “Światowid” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w czwartek, 30 siernia o godz. 19.00. Cena biletu: 8 zł.  Rezerwacja: 55 611 20 68, 76 i szczegółowy repertuar: http://kino.swiatowid.elblag.pl/

Reżyseria: Martin SulíkScenariusz Marek Lescák, Martin SulíkObsada: Miroslav Gulyas, Martina Kotlarova, Jan MizigarProdukcja: Słowacja, Czechy, 2011Gatunek: dramatCzas trwania: 101 min.Opis: dystrybutor filmu

Zobacz również

Zapisz się do newslettera