DKF: Grand Off – Niezależne Filmy Świata

Grand  OFF  –  Najlepsze  Niezależne  Filmy  Świata - najważniejsza  inicjatywa  promująca kino niezależne w Polsce oraz jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. Zwycięskie filmy tylko w kinie „Światowid” - 13 grudnia w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.

Podczas Festiwalu nagradzane są  wybitne i  wyjątkowe  niezależne  produkcje  filmowe. Realizację  tego  celu zapewnia skrupulatny proces nominacji zgłoszonych produkcji przez członków Kapituły Grand OFF –przedstawicieli środowisk filmowych z 24 krajów świata. 

W tym roku wybór do konkursu nadesłano ponad 1200 zgłoszeń z 76 krajów. W walce o nominację do 6. Edycji Grand OFF wzięły udział filmy ze wszystkich kontynentów. Niektóre państwa, takie jak Namibia, Lesotho, Kosowo czy Zjednoczone Emiraty Arabskie wzięły udział w konkursie po raz pierwszy. Szósta  edycja  Grand  OFF odbyła się w dniach 30  listopada –  2  grudnia  2012  w Warszawie.  Tydzień  po warszawskim  przeglądzie,  nagrodzone filmy prezentowane są w ponad 40 miastach Polski, także w elbląskim kinie „Światowid”.

„Grand Off – Niezależne Filmy Świata” w kinie  “Światowid” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w czwartek, 13 grudnia o godz. 19.00.Cena biletu: 8 zł.  Kup lub rezerwuj bilet on-line:  http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/  

Filmy nagrodzone w tegorocznym konkursie:

FABUŁA:

THE ROAD TO PARADISE / SUR LA ROUTE DU PARADIS

Reżyseria: Uda BenyaminaCzas trwania: 43′Kraj pochodzenia: Francja

Leila i jej dwoje dzieci, Sarah i Bilal, opuścili ojczyznę by osiedlić się we Francji, w nadziei na lepsze życie. Leila, która szuka swojego męża uchodźcy w Anglii, robi wszystko co może by przetrwać jako nielegalna imigrantka i wychować potajemnie swoje dzieci. Kiedy w końcu odnajduje ślad męża i ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby dołączyć do niego, pętla zaczyna się zaciskać.

REŻYSERIA:

PUNCHED / ABGESTEMPELTReżyseria: Michael RittmannsbergerCzas trwania: 11′Kraj pochodzenia: Austria

Po rewizji policji, młodemu ojcu pochodzenia arabskiego nie udaje się wyjaśnić sytuacji synowi – nie wie on jednak jeszcze, że najbardziej niewytłumaczalne wydarzenia dopiero nadejdą.

SCENARIUSZ:

NOTHING CAN TOUCH ME / INTET KAN RØRE MIG

Reżyseria: Milad AlamiCzas trwania: 29′Kraj pochodzenia: Dania

Outsiderka Katrine, która przetrwała strzelaninę w szkole, jako jedyna widziała sprawcę. Poszukiwania chłopaka trwają, a Katrine powoli uświadamia sobie, że więcej ją łączy z nim niż z kimkolwiek innym z klasy.

AKTOR:

LET LIVE / LEBEN LASSEN

Reżyseria: Felix CharinCzas trwania: 27′Kraj pochodzenia: Niemcy

55-letnia Rosjanka Irina Rybakova, utrzymuje 84-letniego Johanna Kreutza i mieszka w jego domu. Johann był w 1944 roku w jej domu jako sierżant SS, obecnie jest opętany i wymaga stałej opieki pielęgniarskiej.

AKTORKA:

SHALOM

Reżyseria: Lee GilatCzas trwania: 30′Kraj pochodzenia: Izrael

W małym domku na obrzeżach dużego miasta, Meiro i Mali Mugrabi mieszkają z trójką swoich dzieci: Tami, Racheli i małym Shalom, dziewięcioletnim chłopcem z autyzmem, który umie powiedzieć jedynie słowo „Shalom”. Podczas gdy Mali godzi się ze swoim losem i tajemnicą chłopca, Meiro widzi syna, jako ciężką porażkę osobistą i nie może zaznać spokoju.

ZDJĘCIA:

THE SANDMAN / DER SANDMANN

Reżyseria: Andreas DahnCzas trwania: 44′Kraj pochodzenia: Niemcy

Nathanael czuje się prześladowany przez rzekomą bliskość mordercy swojego ojca. Mimo wysiłków, jego narzeczonej Klarze nie udaje się przekonać go, że wszystko to dzieje się jedynie w jego głowie. W tym samym czasie gdy wspomnienia z przeszłości burzą się w nim, zakochuje się w pięknej Olimpii. Ale nie podejrzewa, że zmierza ku upadkowi. Film jest adaptacją noweli ETA Hoffmana, przerażającą opowieścią o prawdzie, zawodzie, uwodzeniu i obsesji.

MONTAŻ:

FINALE

Reżyseria: Balazs SimonyiCzas trwania: 8′Kraj pochodzenia: Węgry

Dwóch mężczyzn w nocy czeka na ich najważniejsze uderzenie…

DOKUMENT:

MACHINE MAN

Reżyseria: Roser CorellaCzas trwania: 15′Kraj pochodzenia: Hiszpania

Refleksja nad nowoczesnością i rozwojem globalnym. Ludzie jak maszyny. Wykorzystanie ludzkiej siły fizycznej w celu wykonywania pracy w XXI wieku. Akcja filmu rozgrywa się w stolicy Bangladeszu, gdzie „ludzka maszyna” wykonuje różne prace fizyczne, masa milionów ludzi, którzy stają się siłą napędową miasta.

ANIMACJA:

APERTURE

Reżyseria: Amir MehranCzas trwania: 7′Kraj pochodzenia: Iran

O pocisku! Wejdź do ciemnej komnaty. Nie wiedz czyje ciało będzie Twoim miejscem spoczynku.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera