DKF: Bestie z południowych krain

Okrzyknięty najlepszym amerykańskim debiutem ostatniej dekady, sensacją tegorocznego festiwalu w Sundance i jednym z najczęściej nagradzanych filmów ostatnich lat. Kino „Światowid” zaprasza na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego w czwartek, 7 lutego, pokaże jeden z najciekawszych filmów ubiegłego  roku – „Bestie z południowych krain”.

To historia sześcioletniej Hushpuppy, która żyje w zapomnianej, buntowniczej społeczności odciętej od świata. Film rozgrywa się w krainie zalanej przez powódź o apokaliptycznych rozmiarach. Grupa ocalonych zamieszkuje skrawki suchego lądu i szykuje się do walki z bestiami, które pod wpływem kataklizmu przebudziły się z tysiącletniego snu. Główna bohaterka ma wyjątkowy kontakt ze światem natury. Swój dar przetrwania i niezwykłą mądrość przeciwstawi nadciągającemu niebezpieczeństwu.

Bestie z południowych krain” okrzyknięto najlepszym amerykańskim debiutem ostatniej dekady i sensacją tegorocznego festiwalu w Sundance. Laureat głównej nagrody tej imprezy został  świetnie oceniony także przez krytykę i publiczność. Trafił również do sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes i opuścił tę prestiżową imprezę ze Złotą Kamerą za najlepszy debiut, wyróżnieniami od FIPRESCI i jury ekumenicznego, stając się jednym z najczęściej nagradzanych filmów ostatnich lat.

Gdyby spisać opinie krytyków, którzy „Bestie z południowych krain” już widzieli, mielibyśmy antologię zachwytów, na jakie od lat nie zasłużył żaden inny tytuł. Magiczny, cudowny, fenomenalny itp. Wszystko to przynajmniej w części prawda, w każdym razie debiutant Benh Zeitlin udowadnia, jak ważna jest w kinie wyobraźnia, oryginalność i nieliczenie się z gatunkowymi ograniczeniami.

Zdzisław Pietrasik, Polityka 

 Film „Bestie z południowych krain” w kinie  “Światowid” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Munka w czwartek, 7 lutego o godz. 19.00.Cena biletu: 8 zł.  Kup lub rezerwuj bilet on-line:  http://swiatowid.elblag.pl/pl/rezerwacja-on-line/.

Reżyseria: Benh ZeitlinScenariusz: Benh Zeitlin, Lucy AlibarObsada: Quvenzhane Wallis, Dwight Henry, Levy EasterlyProdukcja: USA, 2012Czas: 93 min.Opis: dystrybutor filmu

Zobacz również

Zapisz się do newslettera