W pogoni za władzą, bogactwem i pięknem - RIGOLETTO

Zamiast XVI-wiecznych Włoch, Las Vegas lat 60. XX wieku. Nowa produkcja nowojorskiej The Metropolitan Opera w reżyserii nagrodzonego nagrodą Tony Michaela Mayera. RIGOLETTO na ekranie kina „Światowid" w sobotę, 16 lutego. Opera transmitowana na żywo z jednej z najlepszych scen operowych na świecie - nowojorskiej Metropolitan Opera.

 „Rigoletto” jest pierwszym dziełem Verdiego, które w pełni zasługuje na miano mistrzowskiego i ugruntowało jego sławę jako kompozytora poza granicami Włoch. Libretto, na kanwie dramatu „Król się bawi” Victora Hugo, opracował Francesco Maria Piave, zaś Verdi stworzył doń porywającą muzykę - bardzo efektowną, a przy tym pełną wyrazu i emocji. Czyni ona z bohaterów dramatu prawdziwych, żywych ludzi, którzy kochają, cierpią, zazdroszczą i się mszczą.

Nowa inscenizacja w reżyserii nagrodzonego nagrodą Tony Michaela Mayera przenosi akcję Rigoletto z XVI-wiecznych Włoch do Las Vegas lat 60. XX wieku. W roli tytułowej Željko Lučić, jako jego córka Gilda wystąpi znakomita niemiecka sopranistka Diana Damrau, w roli księcia Mantui zobaczymy polskiego tenora Piotra Beczałę.

- Próbowałem wyobrazić sobie współczesną wersję dekadencji panującej w pałacu księcia, gdzie goście przybywają w pogoni za władzą, bogactwem i pięknem – opowiadał o przygotowaniach do produkcji Michael Mayer. – Przyszło mi na myśl Las Vegas lat 60. XX wieku, gdzie żarty i zabawa mogą łatwo obrócić się w tragedię.

Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.    

MET Live in HD: RIGOLETTO Giuseppe Verdi16 luty /sobota/ godz. 18.55Cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł)

średni czas trwania: 180 minut dyrygent: Michele Mariotti reżyseria: Michael Mayer scenografia: Christine Jones kostiumy: Susan Hilferty choreografia: Steven Hoggett obsada: Diana Damrau (Gilda), Oksana Volkova (Maddalena), Piotr Beczala (Duke of Mantua), Željko Lučić (Rigoletto), Štefan Kocán (Sparafucile)

Zobacz również

Zapisz się do newslettera